13. července 2017 14:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Cena zamítnutého kariérního řádu? Učitelé přijdou o 1,8 miliardy na platy, napsal Štech

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Stanislav Štech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stanislav Štech. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Kvůli zamítnutí učitelského kariérního řádu ve Sněmovně učitelé v příštím roce přijdou o 1,8 miliardy korun, které se měly využít na jejich platy. Na Twitteru to ve čtvrtek uvedl ministr školství Stanislav Štech (za ČSSD). Školské odbory s případným vyškrtnutím částky z navrhovaného rozpočtu nesouhlasí. Jejich předák František Dobšík řekl, že odboráři budou usilovat o to, aby školství a kantoři o zamýšlenou sumu nepřišli.

Sněmovna novelu o pedagogických pracovnících s kariérním řádem, kterou jí Senát vrátil, ve středu neschválila. Nepodpořili ji ani všichni vládní poslanci. Nová pravidla, která zahrnovala například přidávání začínajícím učitelům či vyšší odměny za třídnictví, měla řadu odpůrců. Petici proti přijetí podepsalo přes 20 tisíc učitelů.

12.července 2017 v 19:24, příspěvek archivován: 13.července 2017 v 12:14

Poslanci odmítli kariérní řád. Učitelé tak přišli o 1,8 miliardy, které měly jít na jejich platy.

„Poslanci odmítli kariérní řád. Učitelé tak přišli o 1,8 miliardy, které měly jít na jejich platy,“ uvedl ve čtvrtek na twitteru ministr školství.

Odboráři nesouhlasí s tím, že by k učitelům zamýšlená suma neměla putovat. „Rozhodně chceme vyvolat jednání s ministerstvem financí o tom, jak částku v rozpočtu zachovat a promítnout ji do platů,“ řekl Dobšík. S ministrem školství už o možnostech zachování sumy předběžně mluvil.

Podle předáka se nejedná ale jen o 1,8 miliardy, která měla připadnout na odměňování podle kariérního řádu. Nejasný je i růst platů. Podle variant, které propočítávalo ministerstvo práce, by si učitelé mohli přilepšit od listopadu - o osm, deset či 11 procent.

Mluvčí společnosti EDUin Bohumil Kartous už dřív uvedl, že navrhovaná podoba kariérního řádu změnu k lepšímu příliš neslibovala. Podle Kartouse profesní růst a odměňování učitelů na nepřijaté legislativě nezávisí a ke skokovému přidání učitelům není nutné řád zavádět.

ČTK
  • 2Diskuse

Najdete na Lidovky.cz