Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Vyrobí věrné video a oškubou vás. Kyberexpert radí, jak nenaletět on-line podvodníkům


Dva a půl týdne od začátku kybernetického útoku jsou veřejnosti k dispozici služby téměř všech agend magistrátu, napsali úředníci 26. dubna.. | foto: FB OL

Premium
Slídí po stopách online podvodníků, jejich obětem už pomohl navrátit miliony dolarů. Kyberexpert Jarek Jakubček popsal, jak „loví“ zločince na internetu. „Útočníci teď hojně cílí na běžné lidi skrze investiční podvody,“ říká vyšetřovatel investigativního oddělení společnosti Binance, jedné z největších kryptoměnových burz na světě, který úzce spolupracuje s policií.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Lidovky.cz: S jakými kyberútoky se dnes nejčastěji setkáváte?
Když jsem ještě pracoval u Europolu (unijní policejní agentura – pozn. red.), zaměřoval jsem se na trochu jiný profil trestné činnosti. V té době jsme řešili hlavně kyberkriminalitu, kterou jednotlivé země vybraly jako prioritní a byla i mediálně zajímavá. Jednalo se zejména o útoky ransomwarů (druh škodlivého programu, který blokuje počítač a pak požaduje od oběti výkupné za obnovení přístupu – pozn. red.) nebo o problematiku darkwebu, což je neveřejná část internetu sloužící k prodeji drog, zbraní a jiného nelegálního zboží. Snažili jsme se tam odhalit významné prodejce nebo přímo zlikvidovat platformy, které na darkwebu fungují.

Nyní v Binance vyšetřujeme zdaleka nejčastěji různé typy podvodů, hlavně těch investičních. Ono to logicky odpovídá tomu, jakým způsobem se kryptoměny v průběhu let využívají a prorůstají do našich životů. Dříve se používaly hlavně na zmíněném darkwebu, ale postupně začaly pronikat k běžné populaci. Útočníci toho logicky zneužívají, trestná činnost kopíruje to, co vidíme u tradičních měn. Momentálně tedy darkweb a ransomware ustupují do pozadí a my vidíme rostoucí počet investičních podvodů. To je momentálně největší problém.

Lidovky.cz: Na koho útočníci cílí nejvíc?

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
první měsíc jen za 1 Kč

Roční

490
890 Kč
Předplatit
+ 6 měsíců zdarma oproti měsíčnímu předplatnému
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Dvouleté

1 690
Předplatit
+ 5 měsíců zdarma oproti měsíčnímu předplatnému
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 30 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se