Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kyperští Turci prezidenta volit mohou, ale nepůjdou

Česko

PYLA, Kypr „To není naše věc.“ Kyperští Turci žijící na jihu ostrova mohou letos poprvé hlasovat v prezidentských volbách. Ty jim však jsou podle agentury AFP zcela lhostejné.

V neděli se k urnám dostaví kolem půl milionu Kypřanů. Čtyři stovky z nich jsou kyperští Turci žijící hlavně v Limassolu a v Pyle. Na ostrově rozděleném v roce 1974 na mezinárodně uznávanou řeckou Kyperskou republiku a na Severokyperskou tureckou republiku je zvlášť Pyla výjimkou. Pár set kyperských Řeků i Turků tu žije vedle sebe ve stínu minaretu mešity a zvonice pravoslavného kostela.

„Nejsou to naše volby,“ prohlašuje obchodník Hussein Alibeolou, jehož právě řeckým „kalimera“ zdraví jedna zákaznice. „Neznám žádného kyperského Turka, který by šel volit,“ tvrdí.

Od roku 2006 má nicméně každý kyperský Turek žijící na území Kyperské republiky právo zapsat se do seznamu voličů. Vděčí za to verdiktu Evropského soudu pro lidská práva. „Jako kyperský Turek žijící na jihu jsem nemohl hlasovat,“ řekl novinář Ibrahim Aziz žijící v řecké části Nikósie. Byl to on, kdo k evropskému soudu podal stížnost. „Žádal jsem, abychom měli toto přirozené právo, a samozřejmě půjdu hlasovat,“ zdůrazňuje Aziz. Není si ovšem jistý, zda jeho kyperskoturečtí spoluobčané učiní totéž.

Většina hlasovat nepůjde, výsledky ale budou pozorně sledovat: „Tyhle volby nám ukáží, jakou mají kyperští Řekové mentalitu. Bude-li znovu zvolen Tasos Papadopulos, doloží to, že s námi nechtějí společně žít a že žádná dohoda nebude,“ tvrdí Hussein Alibeolou.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat