Pátek 18. června 2021svátek má Milan 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kypr a Malta přecházejí na euro

NIKÓSIE/VALETTA/PRAHA Eurozóna se rozšiřuje od dnešní půlnoci o další dva státy – Maltu a Kypr. Společnou evropskou měnu euro tak bude používat už patnáct států unie.

Kypr není ve změnách měny žádným nováčkem. Během posledních sto třiceti let je nyní končící libra už třetím platidlem na jeho území. Kypřané se naučili, jak se s novou měnou vypořádat, ale přesto mají obavy.

„Změny už jsme zažili, ale teď si myslím, že mě lidé budou podvádět,“ řekla reportérovi Reuters osmdesátiletá prodavačka zeleniny Maria Poukshiová. Ceny obvykle počítá na šilinky, které přestaly platit v roce 1955. Ty jsou na kyperské centy snadno převoditelné, s eurocenty už to tak jednoduché nebude.

Pevný kurz k euru už se ale Kypřanům vyplatil. Centrální banka snížila úrokovou míru na evropská čtyři procenta a rozpočet skončil v plusu. Podle průzkumů se ale Kypřané bojí stejných věcí jako občané dalších států, které už euro přijaly – zdražování a podvádění při vracení drobných.

Euro se také poprvé začne oficiálně používat na britském suverénním území. Spojené království si totiž ponechalo na Kypru i po osamostatnění ostrova dvě vojenské základny o rozloze necelých 300 kilometrů čtverečních. Protože se podle dohod snaží maximálně přiblížit právnímu řádu kyperské republiky, i na základnách začne od prvního ledna platit společná měna.

Na Maltě se odhaduje, že v domácnostech mají lidé schováno 290 milionů kusů bankovek současné měny. Většina z nich jsou dvacetilirovky. Malta označila velký počet platidel v oběhu jako jeden z nejvážnějších problémů při přechodu na euro. Její obyvatelé proto mají na výměnu bankovek celých deset let.

Malťané ale zároveň skupovali během prosince euromince v nevídané míře. Z 33 tisíc „startovacích eurobalíčků“ v hodnotě 131 eur jich zbývají už jen asi čtyři tisíce. Menších jedenáctieurových „balíčků“ lidé koupili 136 tisíc. Celkem je v oběhu podle odhadů už asi 5,28 milionu eur.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...