Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kytice od ministra skončila přede dveřmi

Česko

  17:21aktualizováno  18:21
PRAHA - V bývalém kostele sv. Anny na Starém Městě se s Janem Kaplickým rozloučily stovky lidí. Mnoho z nich s sebou na pietní akt přineslo květiny, které pokládali na připravené pódium. Kytice od ministra kultury jako jediná nakonec skončila přede dveřmi kostela.

Kytice Kaplického od ministra kultury skončil přede dveřmi foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Proč skončila kytice od ministra kultury Václava Jehličky na zemi před vstupem do kostela?. "Přišlo dost lidí a kostel byl plný. Pracovnice sekretariátu, která to měla na starosti, se nedostala dovnitř a tak kytici položila alespoň symbolicky před dveře kostela," sdělil Lidovým novinám mluvčí ministra Jan Cieslar.

Ministerská úřednice nepočkala, jako množství dalších lidí, kteří Kaplickému květiny přinesli, do konce oficiálního obřadu, aby ji položili na zdobené pódium se smutečními věnci uvnitř kostela. Sám ministr Jehlička, který se v minulosti vložil do sporu o Kaplického národní knihovnu na Letné a podpořil hlasy, jež se postavily proti její stavbě, se osobně na rozloučení nedostavil. 

Na otevření bran bývalé kostela ještě před 13.00 hodinou čekaly ve Zlaté ulici desítky lidí. Mezitím pozvaní smuteční hosté přicházeli zadním traktem přes Annenské náměstí. Vedle rodiny a Kaplického nejbližších postupně přicházeli například herec Bolek Polívka, předseda ČSSD Jiří Paroubek s manželkou Petrou, nebo manželka bývalého prezidenta Dagmar Havlová.

Pietní akt a otevření brány pro veřejnost doprovodili dixielendoví hudebnící, kteří vystupují na nedalekém Karlově mostě. Davy lidí během několika minut zaplnily zbytek volného místa v prostorách Pražské křižovatky, jak se současné době objektu bývalého kostela přezdívá. Řada z nich měla v klopě placku 'Pro knihovnu'.

Vzpomínku na Jana Kaplického poslouchala v přední lavici jeho manželka Eliška Kaplicky Fuchsová. Rakev na místě nebyla.

 
Poslední rozloučení s architektem Janem Kaplickým. Na snímku architektka Eva Jiřičná při smutečním projevu.

Na úvod pronesl několik slov Kaplického kamarád, architekt a zpěvák Pavel Bobek. "Byl jsi, jsi a budeš mým flying saucerem, létajícím talířem, moje future," řekl Bobek. Poté zazpíval úryvek písně o Johnyho Cashe.

Promluvili i spolupracovníci architekta Kaplického. Jejich slova překládala Eva Jiřičná.


Vdova Eliška Kaplická na smutečním rozloučení s architektem Janem Kaplickým.

Bývalý prezident Václav Havel, který se zotavuje v motolské nemocnici po plicním zánětu, poslal písemnou kondolenci, dopis Kaplického dceři Johance, který koncipoval jako přání k jejím dvanáctým narozeninám."Přeji ti do dalších let všechno dobré a také, abys nemusela čelit lidské malosti více, než je nezbytné," citovala z dopisu svého muže Dagmar Havlová.

Dopis Václava Havla Johance k dvanáctým narozeninám:

Milá Johanko, jak víš, Tvůj tatínek odešel z tohoto světa v den, kdy Ty ses do něj vydala. Připomínám to dnes proto, že to byl shodou okolností den, kdy jsem stál před nebeskou branou i já. Nevím proč dostal přednost on, ale vím, že odcházel šťasten s myšlenkami na Tebe a Tvou maminku. Od té doby se mi často vrací vzpomínka na to, jak jsme tam okamžik stáli vedle sebe a čekali na výrok osudu. Když jsem se dozvěděl, že dostávám ještě příležitost, bylo mi jasné, že jsem tím mimo jiné vyzván, abych se zasazoval i o respekt k jeho architektonickým vizím. Určitý úspěch - a tehdy, věř mi, to úspěch byl - jsem spolu s mnoha dalšími skutečně zaznamenal. Budova Národní knihovny, kterou při svých procházkách Prahou vídáš v místě někdejšího pomníku diktátora, je moderní odpovědí na historickou dominantu Pražského hradu, její vskutku demokratickou paralelou, je zosobněním tvořivého ducha, výrazem vzdělanosti, kulturnosti a humanity tradičně svázaných s Prahou a s jejím reliéfem, projevem pokorné úcty člověka k přírodě. Přeji Ti do dalších let všechno dobré a také abys nemusela v životě čelit lidské malosti víc, než je nezbytné.

Tvůj Václav Havel


Zpěvák skupiny Support Lesbiens Kryštof Michal zahrál na rozloučenou píseň Bet My Soul z filmu Babí léto.

Smuteční shromáždění pokračovalo promítáním dokumentu o Janu Kaplickém, po minutě ticha se v kostele rozezněla píseň Johnyho Cashe. Hosté se pak zapsali do pamětní knihy.

Rozloučení pokračuje pro veřejnost až do 19:00 projekcí Kaplického děl a inspirací i některých momentů z jeho života.

Jan Kaplický, známý v Česku především díky svému návrhu nové budovy Národní knihovny, zemřel náhle 14. ledna večer v Praze. Týž den se mu narodilo jeho druhé dítě, dcera Johanka. Podle tiskového prohlášení poskytnutého rodinou zemřel patrně na infarkt.

Posledního rozloučení se zúčastnila také manželka bývalého prezidenta Dagmar Havlová (vpravo), uprostřed je vdova po Kaplickém Eliška.

Kaplického v Česku proslavil kontroverzní návrh budovy Národní knihovny. O realizaci "blobu" nyní usiluje fond Pro knihovnu, v jehož čele stojí bývalý pražský primátor a architekt Jan Kasl spolu s Olgou Sommerovou a Ivem Mathé.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat