9. června 2013 16:17, aktualizováno  23:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko opět zasáhly prudké bouřky. Nyní hrozí bleskové povodně

Bouřka se ve středních Čechách přehnala Rakovnickem a Mělnickem, na Mladoboleslavsku způsobila lokální záplavy. Obrovské kroupy spadly na mělnicku u obce Kly.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bouřka se ve středních Čechách přehnala Rakovnickem a Mělnickem, na Mladoboleslavsku způsobila lokální záplavy. Obrovské kroupy spadly na mělnicku u obce Kly. | foto: ČTK

PRAHA Na celém území Česka hrozí bleskové povodně, předpověď počasí do pondělka počítá s dalšími bouřkami a dešti. Krizový štáb proto nařídil povodňovým komisím v krajích, aby zavedly nové hlídky i do míst, kde se dosud velká voda neobjevila. Novinářům to řekl po jednání štábu premiér Petr Nečas.

"Vývoj meteorologické situace bohužel neumožňuje zmírnit varování, která jsme vydávali v minulých hodinách a dnech, naopak jsou již konkrétní incidenty, kde srážky způsobily takzvané bleskové povodně," řekl Nečas.

Krizový štáb podle něj nařídil povodňovým komisím, aby zřídily nové hlídky, které budou sledovat situaci v obcích. "I toky, které vypadají velmi nenápadně a doposud nebyly považovány za nebezpečné, se mohou proměnit ve zkázonosné zdroje pro dané město," dodal premiér.

Vydatný déšť a silné bouřky

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa uvedl, že nové povodňové ohrožení platí na českém území v následujících nejméně 48 hodinách. Podle meteorologů lze očekávat vydatný déšť a silné bouřky. Zejména v jižních Čechách může spadnout až 100 mm srážek za 24 hodin, v noci na úterý bude intenzita dešťů slábnout. VÍCE k tématu ČTĚTE ZDE.

Na Vltavě by mohla velkou část srážek zadržet soustava devíti přehrad, takzvaná Vltavská kaskáda. "V tuto chvíli je kaskáda schopna pojmout skoro čtvrt miliardy kubíků vody," řekl Chalupa v České televizi. To je množství odpovídající například zhruba objemu celé nádrže Slapy.

Podle Nečase také stoupá počet případů, kdy lidé riskují a vyrazí na velkou vodu. V pondělí se proto zřejmě zakáže plavba na řekách. "Dlouho a trpělivě jsme spoléhali na zdravý rozum lidí, ale musím říci, že za těchto okolností, jak informace přicházejí, tak trpělivost je pomalu vyčerpána. S vysokou pravděpodobností zítra komise rozhodne o zákazu plavení se na řekách a těch, které jsou ohroženy povodněmi," upřesnil Nečas. Lidem pak podle něj budou hrozit trestní sankce.

  • Pro většinu Čech platí v souvislostmi s bouřkami výstraha do pondělních 04:00, pro Jihočeský a Královéhradecký kraj do pondělních 15:00 a pro celou Moravu a Pardubický kraj až do úterních 06:00.
  • Čechy navíc zasáhnou vydatné deště. Výstraha před nimi platí od pondělních 02:00 a její konec stanovili meteorologové na 17:00 pro Prahu, Středočeský, Plzeňský a Královéhradecký kraj a na úterních 06:00 pro Jihočeský, Pardubický a Vysočinu. VÍCE o předpovědi počasí na další dny ČTĚTE ZDE.

Česká geologická služba informovala o tom, že celá oblast Českého středohoří, dolního toku Ohře pod Nechranicemi, Hřensko a oblast Vltavy pod Štěchovicemi jsou ohroženy sesuvy půdy. "V horských oblastech se v bouřkách mohou vyskytnout přívaly bahna," napsala služba.

Během úterý se srážky budou přesouvat na východ, uvedla komise. Celkem bylo podle Chalupy od začátku povodní zasaženo 813 obcí. Policie nasadila nad rámec přímého výkonu služby 1320 lidí, které doplňuje 170 vojáků.

Bleskové záplavy

Prudký déšť způsobil bleskové záplavy na Chomutovsku, Lounsku a na několika místech Děčínska. Voda tu zaplavila sklepy, zahrady či garáže, většinou se valila z polí. Informoval o tom mluvčí severočeských hasičů Lukáš Marvan. V Lubenci na Lounsku hrozilo podle starosty Bohumila Peterky protržení hráze rybníka.

"V souvislosti s bouřkou a prudkým deštěm Krajské operační středisko přijalo zvýšený počet hlášených událostí na Lounsku. Od 15:00 to bylo 34 hlášení vody v zahradách, dvorech, chlévech, sklepech a garážích, ale i obytných domech," uvedl Marvan. Nejvíce hlášení pocházelo z obce Lubenec a jejího okolí, pak také z Podbořan a Vroutku, ale i dalších míst. "Voda se většinou valila z polí," dodal.

Povodně 2013: zprávy dne

Potvrdil to i starosta Lubence Bohumil Peterka. "Přišel déšť, pak kroupy velké jak holubí vejce. Z polí se to všechno spláchlo. Valí se to dolů do rybníka, který hrozí protržením, už to jde přes hráz. Museli jsme evakuovat lidi z Řepan, pod hrází, aby se něco nestalo," popsal starosta. Evakuovaní měli být podle jeho slov umístěni v tělocvičně školy. Dodal, že na místě zasahovalo několik hasičských jednotek.

Na Chomutovsku bylo hasičům dosud ohlášeno 13 událostí. "Opět voda ve sklepech a dalších prostorách. Nejvíce v obcích Otvice, Údlice, Spořice," sdělil Marvan. Podle jeho slov je šest událostí hlášeno také ze Šluknovského výběžku na Děčínsku, zasažena byla například obec Lipová.

Kanalizace na pražském Florenci nezvládla přívalový déšť

Nebezpečí v Praze

  • Průtok Vltavy v Praze klesl a pohybuje se nyní kolem 1000 m3/s. Zastupující primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) ale kvůli předpovědím odmítá odvolat stav ohrožení.
  • "V tuto chvíli není jasné, jak se na průtoku Vltavou projeví lokální přívalové srážky," uvedl Hudeček. "Na základě předpovědí a doporučení ústředního krizového jsem se rozhodl zatím třetí povodňový stupeň v Praze neodvolat," doplnil. Nádrže na Rokytce a Botiči, které v uplynulých dnech způsobily Praze velké problémy, jsou podle něj na další vodu připravené. Také Orlík je schopen pojmout další dešťové srážky.
  • Krizový štáb rozhodl o tom, že se v pondělí v 6:00 otevře Karlův most.
  • Zároveň do ulic vyslal devět sborů dobrovolných hasičů, kteří by v případě nutnosti byli schopni do hodiny postavit protipovodňová zábrany, které byly na komunikacích nebo u metra částečně rozebrány.
  • Praha navíc podle Hudečka začala řešit problémy s čistírnou odpadních vod na Císařském ostrově. "Voda ostrov rozdělila na dvě části, uprostřed vzniklo koryto," uvedl. Na místo vyjeli členové krizového štábu, kteří budou zjišťovat, jak vážná situace je.
  • Zákaz vstupu do některých parků a na cyklostezky podél Vltavy trvá. Podle předpovědí má přijít silný vítr a riziko pádu stromů je vysoké.
  • Pražský magistrát uzavřel takzvanou vodáckou a povltavskou cyklostezku. Zákaz platí pro stezku kolem Vltavy na území Troji a Prahy 7. Některé úseky jsou podemleté, hrozí smrtelné nebezpečí, varoval magistrát a městská část Praha 7.
Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!