Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Utržené plynové zásobníky chytili Němci, v Mělníku chybělo ke katastrofě 8 cm

Česko

  7:29aktualizováno  13:13
MĚLNÍK - Stoupající Labe hrozí na severu Čech. Hráz se drolí u chemičky Lovochemie v Lovosicích. Podnik zvažuje řízené zaplavování. V Děčíně se utrhly dva prázdné plynové zásobníky a dopluly až do Německa. Mírně oddechnout si mohou naopak v Mělníku, hráz nápor vydržela.

V Mělníku se zlepšila situace u protékající hráze. Podařilo se ji zpevnit a snížit průsak. foto: ČTK

Vodohospodáři posunuli předpověď kulminace Labe v Ústí nad Labem na noc na čtvrtek. Zároveň nepatrně upřesnili výšku hladiny, která by mohla dosáhnout 11 metrů. Protipovodňové stěny ve čtvrti Střekov už voda překonala a zaplavila sklepy, garáže a nábřežní restaurace a sahá do výšky prvních pater přilehlých domů.

Po jednání krizového štábu TO řekl ústecký radní Pavel Dlouhý (ČSSD). Labe je nyní na výšce 10,55 metru..

Podrobnou on-line reportáž z povodní čtěte zde:
Zalité je kromě střekovského nábřeží také nábřeží u centra města, voda je v odbavovací hale hlavního nádraží a na křižovatce Předmostí. Kvůli tomu přestaly ráno jezdit trolejbusy a dopravní podnik zavedl náhradní autobusovou dopravu.

Těžkooděnci míří do Ústí

Opuštěné objekty hlídají strážníci a státní policie, které přijde na pomoc 60 těžkooděnců. "Chceme tak uklidnit lidi, kteří mají strach o svůj majetek," uvedl Dlouhý. Mezi domy projíždějí policisté na člunech a městská policie nasadila do střežení opuštěných míst hlídky se psy.

V Děčíně se utrhly dva prázdné plynové zásobníky patřící soukromé firmě a pluly po Labi. Dvanáctitunové nádrže na technický plyn se dostaly na německé území, kde se je saské policii podle jejího mluvčího za pomoci vrtulníku podařilo zachytit poblíž pohraničního města Bad Schandau.

Klíčové údaje o povodni

  • Povodně si už vyžádaly zřejmě osm životů a hasiči od počátku povodní evakuovali 19.094 lidí, z toho před 10 tisíc v Ústeckém kraji. Zachránili 492 lidí.
  • Tisíce domácností ve Středočeském, Ústeckém a Královéhradeckém kraji a v Praze dál zůstávají bez dodávek elektřiny a v evakuovaných oblastech jsou uzavřeny i hlavní uzávěry plynu.
  • Povodně ovlivňují i provoz na železnici a silnici. Téměř 100 úseků silnic bylo neprůjezdných.
  • Pojišťovny zatím zaznamenaly v souvislosti s povodněmi škody v řádu stovek milionů korun.

Než se tak stalo, spustily kvůli nim saské úřady v polabských městech na německé straně varovné sirény. Mluvčí policie v Pirně Sascha Reichelt v německé televizi N24 uvedl, že se vrtulníku podařilo utržené nádrže přitlačit ke břehu, kde se je nyní snaží upevnit. Podle Reichelta už nepředstavují pro obyvatele saského Polabí nebezpečí.

Němci se báli explozí

Nádrže patří podle mluvčí magistrátu Markéty Lakomé firmě Chart Ferox, která se zabývá výrobou zařízení na skladování a transport zkapalněných technických plynů. "Byly dobře zajištěné, přesto se utrhly," uvedla. Podle ní byly dlouhé asi 15 až 20 metrů.

Pražská čistička začíná opět pracovat

Přítok vody do pražské Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) byl v úterý večer částečně obnoven, aktuálně dosahuje téměř 90 procent běžné hodnoty. Čistírna je postupně spouštěna, naplno má běžet v řádu dnů.

Ekologická katastrofa podle zastupujícího primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) nehrozí, kvůli tomu, že odpadní vody jsou ředěny velkým množstvím vody z Vltavy.

Úřad Saského Švýcarska v Pirně podle německých zpravodajských serverů oznámil, že se utrhly celkem tři zásobníky, jeden se ale prý českým hasičům podařilo zachytit. Dementoval také prvotní zprávy, že nádrže jsou plné plynu a hrozily explozí. Kromě nich informoval o dalších zhruba deseti kontejnerech z Česka s neznámým obsahem, které se prý pohybují po Labi. Státní plavební správa v Děčíně kromě uvolněných nádrží nemá informaci o žádných utržených velkých věcech na Labi, které by mohly ohrozit například mosty.

"Kdyby se hráz protrhla, tak by tam asi několik lidí zůstalo"

Situace se výrazně zlepšila v Mělníku u prosakující hráze, která chrání město. Protipovodňový val se podařilo zpevnit a zpomalit průtok protékající vody. Ohrožení však trvá dál. Labe stále klesá, kolem 12:00 měla hladina 918 centimetrů. "Je optimismus, že by z 80 procent nemělo dojít k protržení hráze," řekl mělnický starosta Ctirad Mikeš (ČSSD).

Okolí protipovodňového valu hlídají hasiči a je u něj připravena těžká technika, která by v případě potřeby dál hráz zpevňovala. Brzy ráno intenzivně prosakoval 100 metrů dlouhý úsek a hasiči museli hráz zatěžovat panely a dalším materiálem. "Šli jsme do situace, že kdyby se hráz protrhla, tak by tam asi několik lidí zůstalo," podotkl Mikeš. Dodal, že ke katastrofě chybělo, aby se hladina zvedla o osm centimetrů. Podle Mikeše by při protržení hráze vznikla asi třímetrová vlna, která by v ohrožených Mlazicích zalila asi 350 nemovitostí do výšky pěti metrů.

Přeháňky v Čechách meteorologové pro dnešek očekávají jen ojediněle.

U chemického závodu Lovochemie v Lovosicích na Litoměřicku se drolí protipovodňová hráz. Podnik leží v těsném sousedství Labe. Chemička zvažuje řízené zaplavování podniku. Lovochemie a sousední Preol už v neděli preventivně přerušily provoz a podniky jsou od té doby evakuovány. Obě továrny patří do skupiny Agrofert Holding.

Mluvčí skupiny Karel Hanzelka řekl, že se zvažuje řízené zaplavování podniku. Rozhodnout by o takovém kroku mělo vedení v nejbližších hodinách. "Pokud by povodňová vlna vtrhla do areálu najednou, mohla by způsobit velké škody na zařízení. Jestliže budeme pouštět vodu řízeně, vyhneme se takovým škodám," vysvětlil. Žádná ekologická katastrofa podle Hanzelky nehrozí, neboť všechny chemikálie a hnojiva pracovníci již odklidili do bezpečí.

Voda z Labe se rozlila do šířky od Mělníka až po začátek úzkého údolí zvaného Porta Bohemica, které začíná u Lovosic.

PŘEHLED: Hladina většiny řek klesá

  • Opadává naproti tomu Ohře v Lounech.
  • Na Berounce a jejích přítocích v západních Čechách hladiny klesají, ve Zbečně na Rakovnicku Berounka po dvou dnech klesla pod pětimetrovou hranici.
  • Ve Vraňanech na Vltavě před soutokem s Labem se průtok drží nad hranicí dvacetileté vody, začal už ale také klesat.
  • Na Nymbursku Mrlina ve Vestci klesá, Cidlina v Sánech kulminovala kolem půlnoci.
  • Většina hladin se snižuje také v jižních Čechách, výjimkou je stoupající Nežárka v Hamru, Lužnice v Klenovicích podle výhledu brzo ráno kulminovala.
  • Na Sázavě už jen na čtyřech místech platí druhý stupeň povodňového ohrožení, tedy pohotovost.
  • Ve východní části České republiky platí první stupeň povodňové aktivity, tedy bdělost, na několik místech Dyje a také na Lubině v Petřvaldu na Karvinsku a na Opavě v Děhylově na Opavsku.
Autoři: ,