28. května 2019 11:52, aktualizováno  15:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ladislav Jakl byl napaden v metru. Viníme ty, kteří nerespektují výsledky voleb, píše Klaus

Ladislav Jakl (2019). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ladislav Jakl (2019). | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA Ladislav Jakl, někdejší tajemník bývalého prezidenta Václava Klause, byl v sobotu večer napaden v pražském metru. Podle Klause šlo o politicky motivovaný čin s mimořádnou společenskou závažností. Exprezident útok odsoudil.

„Tak ohavný čin“ by se podle Václava Klause nestal, kdyby v České republice nebylo soustavně a cíleně zvyšováno politické napětí. Prohlášení k útoku poskytl Institut Václava Klause. Policie útok prošetřuje, řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Václav Kalus starší.

Václav Kalus starší.

Jakl v loňských senátních volbách kandidoval v Praze 2 za SPD Tomia Okamury, ale neuspěl. Letos ho Parlament zvolil za člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. V roce 2012 se například pokusil kandidovat na prezidenta republiky za Stranu svobodných občanů, nenasbíral ale dostatek podpisů.

Podle informací serveru Echo24 Jakla napadli útočníci v jedoucím vagonu metra před stanicí Náměstí Republiky. „Seděl jsem na lavici a četl si v telefonu. V tom jsem nad sebou uslyšel: Ty jseš ten Jakl, ten lídr SPD. Pak už následovaly jen rány a povalili mě na zem,“ popsal incident Klausův spolupracovník serveru Lidovky.cz.

Z incidentu dle svých slov vyvázl s viditelným potlučením, nemá však řádnou zlomeninu ani vnitřní krvácení. Útočníci, kteří podle Jakla byli patrně dva, prý po napadení ihned utekli.

Ladislav Jakl (2019).
Ladislav Jakl na zahradě Institutu Václava Klause na pražské Hanspaulce (2018).

Policie je podle informací mluvčího s Jaklem v kontaktu, měl by se dostavit na policii k podání vysvětlení a předložit například lékařskou zprávu. Událost prošetřuje z úřední povinnosti, aniž by ji dostala od kohokoli oznámenou.

„My to prošetřujeme pro podezření trestného činu násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci,“ řekl Hulan. „Policie mi volala a ještě tam osobně půjdu,“ potvrdil serveru Lidovky.cz Jakl.

„Viníme ty, kteří chtějí získat moc mimo demokratické volby“

Pokud se takový čin prokáže, hrozí pachateli podle paragrafového znění zákoníku vězení na šest měsíců až tři roky.

Podle Institutu Václava Klause jde o čin s mimořádnou společenskou závažností. „Naprosto zásadně a se vší rozhodností takové počínání odsuzujeme a věříme, že okolnosti tohoto činu budou důsledně vyšetřeny, pachatel (nebo pachatelé) tohoto odporného útoku budou urychleně dopadeni a s vědomím závažnosti činu i odpovídajícím způsobem potrestáni,“ stojí v prohlášení institutu.

Institut viní z útoku ty, kteří nerespektují výsledky demokratických voleb a politickou moc chtějí získat mimo demokratické volby prostřednictvím rozvášněných davů na náměstích a spřátelených médií. „V takové atmosféře je už pouze malý krůček k tomu, aby si leckdo vyložil tento stav jako normu, ve které je dovoleno naprosto všechno - včetně hrubých fyzických útoků a pokusů likvidovat lidi s odlišným názorem,“ dodal institut s připomenutím 30. let minulého století v Německu.

Napadení politiků není v Česku ojedinělé. Například před měsícem zaútočili dva muži na poslance TOP 09 Dominika Feriho při ochutnávce vín v Boršicích na Uherskohradišťsku.

Dominik Feri byl v Boršicích napaden dvěma neznámými muži.

Dominik Feri byl v Boršicích napaden dvěma neznámými muži.

Dvaadvacetiletý opoziční politik byl po napadení převezen s řeznou ranou na zádech do nemocnice. Loni v lednu ukrajinská přívrženkyně hnutí Femen přiběhla polonahá a s hanlivým nápisem na těle k prezidentovi Miloši Zemanovi ve volební místnosti v pražských Lužinách. Žena dostala ve zkráceném řízením podmínku a byla vyhoštěna.

Sněmovna v souvislosti s útoky v úterním usnesení odsoudila vyvolávání nenávisti k lidem na základě jejich politického názoru. Na zařazení návrhu jako prvního bodu nynější schůze se shodlo celé vedení dolní komory.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!