Ozve se české předsednictví EU? Ozve se Martin Bursík, jenž přijetí normy na ochranu tuleňů pokládá za velký úspěch českého vedení? Důvod mu dává generální guvernérka Kanady. Michaëlle Jeanová totiž podporuje tradiční lov tuleňů a dává do toho srdce – nejen své, ale i tulení. Na turné po inuitských vesnicích sama ochutnala syrové tulení srdce s komentářem „byla to lahůdka“.
Ochránci zvířat a menšin nemají snadnou volbu. Michaëlle Jeanová totiž zosobňuje jejich ideál. Kreolka z Haiti se dostala do Kanady jako uprchlice ve svých jedenácti letech a dotáhla to až na generální guvernérku. Zástupkyně menšiny pak sama menšiny chrání, což dokazuje Inuitům. Navíc má i evropské (francouzské) občanství.
Je to zapeklitá otázka pro fanoušky multikulturalismu. Vztahuje se multi kulti jen na lidi, nebo i na zvířata? Pokud jen na lidi, je Jeanová jeho čítankovou ukázkou. Pokud i na zvířata, je ukázkou odstrašující, ve vyhroceném pojetí je de facto fanynkou genocidy tuleňů. Ale jak udělat fanynku genocidy z ženy tmavé pleti, která jako dítě musela utíkat před diktaturou? Čert aby vzal tu volbu.
Čtěte „Lahodné, řekla guvernérka...“ na straně 7