Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Lakýrka dodává koncertu lesk

Česko

SÍLA VZHLEDU

Houslový virtuos Jaroslav Svěcený tvrdí, že na pódiu nechce působit jako v uniformě. „Nejsem žádný frakoun, zapšklý klasik, ale na druhou stranu to neznamená, že se navlíknu do bláznivých hadrů a budu vykládat, že jsem jiný. Snažím se na pódiu působit uvolněným dojmem, ale raději na sebe upozorňuji svými projekty než zevnějškem,“ vysvětluje. Klasický oblek volí pro velké koncertní sály a konzervativní prostředí. Pro takové významné koncerty má na ramínku třeba smoking od Lagerfelda.

„Pokud to příležitost dovolí, dávám před upnutým oblekem přednost separátním společenským košilím, které jsou daleko pohodlnější.“ Nakoupil je například v butiku Mondo v pražském Vinohradském pavilonu. Košile mají atypické střihové řešení a jsou trochu zdobnější, tudíž splňují podmínky společenského oděvu. Navíc jsou z kvalitního nemačkavého materiálu, který saje pot. „Takové oblečení je ideální pro „prádelny“, jako jsou koncertní síně někde poblíž rovníku, třeba v indonéské Jakartě, kde jsem nedávno koncertoval u příležitosti prezentace našeho předsednictví Evropské unie.“

1. Sako Marks&Spencer

Když nepracuji, chodím v pohodlných věcech. Toto ležérní sako, pro teplé dny s příměsí lnu, mám velmi rád, protože nevyžaduje kravatu. Když si k němu vezmu bílé kalhoty a košili do světle modra, dobře ladí k mým prošedivělým vlasům a vypadá to docela šik. Obvykle ale pobíhám mezi různým pracovním prostředím, takže volím klasické kalhoty od obleku a potom jen prohodím sako. Svůj nejlepší oblek v životě jsem si koupil ve Spojených arabských emirátech a za značku Luca Martucci – oblek i s košilí a kravatou – jsem zaplatil v přepočtu čtyři a půl tisíce Kč. Dodnes mě mrzí, že jsem si jich nekoupil aspoň pět. V porovnání s některými našimi předraženými obleky je to naprosto neuvěřitelná cena.

2. Košile na tucty

Mám obrovskou spotřebu košil. Vypadá to, že jsem hýřivý, když za sezonu „spotřebuji“ deset dvanáct košil a pět sak, ale jsou to moje montérky. Běžné košile rád nakupuji také například v Marks&Spencer, a pokud potřebuji košili pro zvláštní slavnostní příležitost, mám oblíbenou luxusní značku Pa Zileri, pro kterou chodím do pasáže Černá růže. Nepoužívám košile s tvrdými límci, protože mi pak housle sjíždějí po bradě. Měkký límec ale nevadí a pod bradu se vejde ještě kapesník. I tak mám krk otlačený od houslí. V muzikantské hantýrce tomu místu říkáme „cucflek“ a toho se houslista nezbaví.

3. Lakýrky – Man Fashion

Lakýrky bych normálně k ležérnímu saku nevzal, ale teď právě běžím na natáčení do televize a jak se říká, lakýrka dodává koncertu lesk.

Na pódiu vypadají nejlíp, jsou to nazouvací měkké mokasíny, které mě netlačí ani po hodinách postávání.

4. Hodinky – Omega

Mám rád kvalitní hodinky, ale nepořizuji si je za žádnou závratnou cenu. S hodinkami zásadně nekoncertuji. Je to proto, že ruku potřebuji mít volnou, i když tyhle omegy z klasické řady Constellation jsou velmi lehké a dobře sedí.

Autor: