Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lámající se led zvedá hladiny řek

Česko

  17:04
KLADNO/PRAHA/BRNO - Před teplým počasím, jež panuje v Česku, varují hydrologové. Obávají se zvýšení hladin řek. Lámající se led podle nich může vytvořit bariéry, které mohou zapříčinit záplavy.

Na tání se připravovali i na Divoké Orlici mezi Zámělem a Doudleby nad Orlicí. Pracovníci Povodí Labe zde začali s bouráním ledu speciálním bagrem. Řeka tu každoročně způsobuje záplavy. foto: Alexandra MlejnkováČTK

Komplikace s tvorbou ledových bariér hydrologové očekávají především na Berounce mezi Plzní a ústím do Vltavy. "Stoupající tendence Berounky dosáhne dnes v noci okolo 80 a 90 metrů krychlových a je možné, že se na řece začne led hýbat a vytvářet ledové bariéry," řekl vedoucí berounského Povodí Vltavy Bohumil Nekut. Upozornění hydrologů platí pro Plzeňský kraj, Středočeský kraj a Prahu.

Dnes v 07:00 byl první povodňový stupeň na Úhlavě ve Štěnovicích a na Berounce ve Zbečně, během noci byl překročen druhý stupeň povodňové aktivity na Úhlavě v Klatovech. Ledové kry se vyskytovaly i na Litavce, Červeném potoce či Zákolanském potoce. Na horních tocích v povodí Berounky již voda klesá a koryta jsou do značné míry uvolněna od ledových ker. "Situace na Berounce v okresech Beroun a Příbram se uklidnila, žádné ledy nehrozí," dodal Nekut.

Oteplení přineslo srážky, od středy napršelo většinou do deseti milimetrů. Srážky byly v Čechách v nižších polohách dešťové, na horách a na Moravě především sněhové. Dnes ráno pršelo především v nižších polohách. Během dneška a noci na sobotu by nemělo napršet více než pět milimetrů. Teplý vzduch by měl do Česka proudit i v následujících dnech, v noci ale teploty klesnou pod nulu a ráno mohou namrzat silnice.

S preventivním rozrušováním ledových bariér začaly speciální bagry nad obcemi Dalečín a Unčín na řece Svratce na Vysočině. Povodí Moravy má vytypováno zhruba 120 lokalit, kde by se kvůli nahromaděnému ledu mohly řeky vylít z koryt. Kvůli očekávanému velkému množství vody z tajícího sněhu již povodí preventivně odpustilo přehradní nádrže.

Také Povodí Labe se připravuje na jarní tání. Ve východních Čechách snížili hladiny vodních nádrží, aby získali volný prostor pro zachycení vod při očekávaném tání sněhu. "V případě náznaku razantního tání jsou připraveni nádrže ještě více upustit. Zatím akutní nebezpečí velkých záplav v nejbližších dnech nehrozí," řekl vedoucí hradeckého dispečinku Povodí Labe Jiří Petr.
Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat