130 let
Daniel Landa

Daniel Landa | foto: archiv LN

Původní zpráva

Landa chce řešit uprchlíky z Afghánistánu. Spoléhá na islámského radikála

Česko
  •   17:17
PRAHA - Zpěvák Daniel Landa si vytkl cíl. Chce zastavit příliv uprchlíků, a proto vyrazí do Afghánistánu. Na pomoc si přizval Wahidullaha Sabawoona, vládního radu pro kmenové záležitosti a předsedu islámské strany Afghánistánu. Sabawoon je podle experta Josefa Krause islámský radikál.

Landa se fotografií se Sabawoonem, když byl nedávno v Praze, pochlubil na sociální síti. A vyhlásil, že mu Afghánec pomůže „zastavit příliv uprchlíků“. „A nejen ho zastavit. Chci je i vracet domů. A začnu tím, že je budu identifikovat,“ upřesnil plán Landa v rozhovoru pro časopis Týden.

Sabawoona v něm nazývá „bratrem a králem Jižních elfů“. Úspěšnému českému zpěvákovi, který balancuje na hraně extremismu, prý pomůže ověřovat identitu uprchlíků, kteří míří do Evropy. „Mám páky zeptat se, ověřit to a najednou vím – není to pravda, vy nepřicházíte odtamtud, odkud říkáte, ani s tím, s čím říkáte. Anebo řeknu: Ano, je pravda, co říkáte, dobrá, naučíme, pomůžeme a šup vás zpátky,“ vylíčil své záměry Landa. „Já zvládnu Afghánistán. Někdo jiný by měl stejně zvládnout Sýrii, Libyi a tak dál. Tady jim pomůžeme, naučíme je, co je potřeba, ale pošleme je zase domů. Já jim u nich doma v Mordoru umím zajistit bezpečí.“

Proti Sovětům i Talibanu

Je otázka, zda Landa opravdu tuší, kdo Sabawoon je. „Sabawoon je v podstatě islámský radikál, rozhodně islamista z hlediska definice toho termínu. Bojoval proti Sovětům i proti Talibanu. Jedná se o menšího lokálního warlorda, který dostával peníze z Pákistánu a nejspíš z části také z Íránu,” říká Josef Kraus, expert na extremismus z Masarykovy Univerzity. Podle něj se Sabawoon tu a tam v Praze objeví.

’Uprchlíci jsou jen část levárny, která má rozjeb** EU,’ přednášel Landa fanouškům

Po svržení Talibanu Sabawoon ustoupil do pozadí. Představoval totiž to, proti čemu Američané v Afghánistánu bojovali. „Tedy antisekulárnost, napojení na pákistánské penězovody a možná i drogy,” vysvětluje Kraus.

Nicméně stále byl dostatečně vlivnou, špatně vypočitatelnou a potenciálně nebezpečnou osobou, takže se „Hamíd Karzáí nakonec rozhodl ho mít více pod kontrolou“. V roce 2003 z něj udělal svého poradce.

Vzácná návštěva dorazila na Vyšehrad. Vážený pan Sabawoon, válečník, vládní rada pro kmenové záležitosti a předseda islá...

Posted by Daniel Landa on 28. září 2015

„Slovo ‚poradce’ je celkem zásadní. Sabawoon nedostal žádný vládní post, což svědčí o jeho nižší důležitosti,” upozorňuje Kraus. Ten se zároveň domnívá, že pokud by skutečně šlo o „někoho”, pak by získal křeslo ministra či něco podobného. „Být jen poradcem znamenalo lehce kolaborovat s vládou, ale fakticky nemít příliš velký vliv na centrální moc v Afghánistánu.”

Nějakou dobu byl Sabawoon podle Krause úzce napojený na islámskou stranu Afghánistánu Hezb-e Islami, kde zastával poměrně silnou pozici. „Zvrat ale nastal v roce 2010, kdy byl vážně zraněn při útoku na jeho (a několika dalších) kolonu v Džalalabádu. Nějaký čas to vypadalo, že útok nepřežije. Od té doby se mu už mocensky nedařilo. Naplno se už do politiky zpátky nevrátil,“ popsal Kraus.

Vzhůru do Afghánistánu

Nejen za Sabawoonem se Landa vydá do Afghánistánu s několikačlennou výpravou složenou z bývalých vojáků, policistů a vybraných novinářů v nejbližší - blíže neupřesněné - době. Chce tam založit pobočku nadace ARIA na rozvoj „sportu, kultury a vědy. Chce cvičit afghánské vojáky.

Jenže ministerstvo obrany, diplomacie ani velení české armády nemají o jeho iniciativě žádné informace. „V minulosti s námi komunikoval. Oznamoval, že má záměr podniknout cestu do Afghánistánu, kde chce dělat sportovní a kulturní projekty,“ popisuje Michaela Lagronová, mluvčí ministerstva zahraničí. Pak se ale podle ní Landa odmlčel.

„Žádnou spolupráci jsme mu my ani naše ambasáda v Kábulu neposkytli, jde čistě o jeho soukromé aktivity, se kterými nemáme nic společného,“ pokračuje mluvčí. Jedním dechem dodává, že ministerstvo v současnosti české občany naopak před cestami do Afghánistánu varuje kvůli zvyšující se intenzitě bojů a teroristických útoků. „Doufáme, že akce proběhne v klidu,“ krčí rameny Lagronová.

Úplně bez dozoru Landa a jeho skupina pod Hindúkušem nebude. Podle informací LN se o jeho aktivity zajímají tajné služby. Především proto, aby „cestovatelé“ nenarušili průběh poradenské mise NATO Resolute Support či nezapříčinili jiný politický problém.

Autoři: sur, ost
  • Vybrali jsme pro Vás