Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Landova tajná mise v Kábulu? Spíš naletěl ‚ministrovi vesmíru‘, říká expert

Daniel Landa před afghánským úřadem vlády v Kábulu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daniel Landa před afghánským úřadem vlády v Kábulu | foto: Facebook Daniela LandyReprofoto

PRAHA/KÁBUL Daniel Landa alias Žito zveřejnil na Facebooku další informace o své „tajné afghánské misi“. V Kábulu prý jedná o tom, aby se v Evropě nemohli pohybovat lidé s falešnými afghánskými pasy. Podle odborníka na extremismus je to však nesmysl. „Nedokážu si představit, že by nějaký pan Landa... jen tak napochodoval na afghánský úřad s tím, že tam vyřeší palčivou bezpečnostní bolístku...,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Josef Kraus.

„... v Evropě se nacházejí lidé s dokonalými afghánskými pasy a nejsou to Afghánci. Většina z těchto lidí nemusí mít vůbec dobré úmysly. Velmi slušně řečeno,“ poodhalil tajemství svých cest do Afghánistánu zpěvák Landa. „Jednám o možnosti tyto šmejdy ověřovat přímo v Afgh, tedy o možnosti jejich odhalení u nás i jinde. Stačí? To je tak desetina toho, co tu dělám, o čem tu jednám a co zatím říkat nechci nebo nemůžu,” přiblížil Landa, který v jednom ze svých posledních výstupů zdůraznil, že kvůli svým aktivitám v Afghánistánu může být v hledáčku islámských teroristů.

Lidovky.cz: Je vůbec možné, aby Landa jednal na tamním úřadu vlády? Zvláště o tom, aby se v Evropě nemohli pohybovat lidé s falešnými afghánskými pasy?
Nedokážu si představit, že by nějaký pan Landa, z nějaké nezajímavé a malé země uprostřed Evropy jen tak napochodoval na takovýto afghánský úřad s tím, že tam vyřeší palčivou bezpečnostní bolístku celého starého kontinentu. Věřím tomu, že se tam Daniel Landa s někým schází na čaji a že ten někdo mu určitě obsáhle popisuje důležitost své pozice a ohromný vliv, jakým disponuje.

Lidovky.cz: České ministerstvo zahraničí nemá o Landově údajné misi žádné informace. Jak potom může probíhat ověřování osob ze strany afghánské diplomacie?
Daniel Landa si skutečně myslí, že tam podniká nějaké tajné a veledůležité poslání. Nicméně každý, kdo se kdy setkal s tímto světem, tak ví, že sejít se na čaj s „ministrem pro vesmír“ není až tak složité, protože tím může být v Afghánistánu každý druhý. Místní lidé dokážou velice přesvědčivě slíbit naprosto cokoli a věrohodně hrát roli důležitých decisionmakerů(rozhodujících osob - pozn. red), byznysmenů nebo náboženské autority.

Lidovky.cz: A jak může působit Landa na afghánské partnery, s nimiž vede jednání?
Pokud myslíte, jestli si ověřili Daniela Landu, zda skutečně zastupuje český stát, nebo jedná jako soukromá osoba, pak by tomu tak od určité úrovně skutečně mělo být. Stejně jako v jakémkoli jiném státě existují i v Afghánistánu mechanismy a kanály pro oficiální komunikaci mezi vládami a diplomatickými zastoupení. Takže pokud ministr Zaorálek tvrdí, a v tomto bych mu skutečně věřil, že Daniel Landa tam je coby soukromá osoba bez jakéhokoli pověření, pak na něj úplně stejně bude nahlížet i afghánský stát.

Neleníme, teď jsme skončili jednání u náměstka ministra dolů Afghánistánu. Český subjekt dostává další konkrétní...

Zveřejnil(a) Daniel Landa dne 20. prosinec 2015

Lidovky.cz: Ministr Zaorálek o Landově „misi“ říká, že jde o zbytečný hazard. Souhlasíte s jeho tvrzením?
Naprosto souhlasím. Bezpečnostní situace v Afghánistánu je v současné době na velice špatné úrovni, a to i v relaci s roky předcházejícími. Pobyt soukromých osob v tomto prostředí je velice riskantní a nejde přitom pouze o zdraví a život pana Landy. Je to v podstatě silný hazard s dalšími českými občany - státními zaměstnanci - kteří by se museli například v případě únosu Daniela Landy tímto problémem zabývat a řešit jej, nehledě na peníze daňových poplatníků, protože jakákoli snaha jej dostat zpět od únosců by byla bezesporu velice nákladná.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!