Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Landovci chtěli stavět mezi orchidejemi a čolky

Česko

Příznivci Daniela Landy šokovali ekology.

Propagovali stavbu za stovky milionů korun v srdci Moravského krasu. V místě, které nepřipadá v úvahu.

BRNO/KŘTINY Legie Zlatého Draka budou přitažlivější formou Sokola, popisoval zpěvák a podnikatel Daniel Landa své nové angažmá. Legie ještě nevyjely a už si zadělal na problém.

Centrum, kde se příznivci Landova nového projektu měli scházet, totiž navrhli jeho spolupracovníci na místo, které pobouřilo ekology. Areál za stovky milionů korun měl vyrůst ve starém lomu poblíž Křtin v Moravském krasu. Na místě, kde rostou vzácné orchideje a žije ohrožený čolek. „Tam je stavba prakticky vyloučená, je to přírodně nesmírně cenná lokalita,“ řekl LN vedoucí Správy CHKO Moravský kras Leoš Štefka.

Zdeněk Plachý, režisér hry Tajemství Zlatého Draka, od níž se má celá „dračí“ aktivita odvíjet, už do lomu pozval i televizní dokumentaristy. Není divu: část nákladů chtějí pokrýt sbírkou. „Míst je vybraných několik, ujasňujeme projekt,“ řekl Plachý poté, co mu LN popsaly význam lokality. „To místo se nám líbilo,“ připustil. Lom nabízí nejen výhled, ale leží i poblíž známého Santiniho chrámu.

Překvapeni jsou i ve Školním lesním podniku Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity Masarykův les, kterému pozemek patří. „O prodeji nejednáme, známe význam lokality,“ poznamenal udivený zástupce ředitele Pavel Mauer.

Hra Tajemství Zlatého Draka vyvolává od začátku protesty. Literát Petr Váša vytvořil petici Nevítám. cz a upozornil, že Landa parazituje na symbolech, institucích i nežijících autorech. Připomněl také jeho působení ve skupině Orlík a nacionalistické názory.

Kritikům vadilo, že dílo uvedlo Národní divadlo Brno. Landa, který s médii komunikuje jen zřídka, ale ústy spolupracovníků zdůrazňuje, že jde o nejúspěšnější představení divadla. Na přespříští sezonu chystají pokračování. Má být spojené se sbírkou na „dračí“ chrám.

***

Zlatý Drak

Sokol a la Landa Zpěvák Daniel Landa zatím svůj projekt Legie Zlatého Draka či Dračí jezdci příliš nepřiblížil. Má vycházet z jeho hry Tajemství Zlatého Draka a být „přitažlivější formou Sokola“. Na stránkách projektu, laděných mírně ve stylu fantasy, nabádá mecenáše k placení staveb jako je Ležení Dračích jezdců (sportovní camp) či ještě větší Chrám Dračích jezdců.

Autor:

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...