Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Landsmanšaft žádá zákaz jmenovců z Čech

Česko

ČESKÉ BUDĚJOVICE Nemáme s nimi nic společného, a odmítáme, aby používali naše jméno a znaky. S tímto prohlášením přišlo včera vedení Sudetoněmeckého landsmanšaftu, kterému se nelíbí, že v Česku působí spolek pod názvem Sudetoněmecké krajanské sdružení v Čechách, na Moravě a ve Slezsku.

Tuto před rokem a půl založenou organizaci, která mimo jiné požaduje zrušení Benešových dekretů, odmítlo ministerstvo vnitra nejprve zaregistrovat, Městský soud v Praze však ve čtvrtek rozhodl, že odmítnutí nebylo dostatečně zdůvodněno, a musí být tedy znovu přezkoumáno. Místo toho, aby vedení Sudetoněmeckého landsmanšaftu tento rozsudek českých soudů přivítalo, dává od svých českých jmenovců ruce pryč.

„Sudetoněmecký landsmanšaft zakazuje této organizaci používání svého názvu,“ píše se ve včerejším oficiálním prohlášení landsmanšaftu. Sudetoněmecké krajanské sdružení se sídlem v Mnichově nemá se Sudetoněmeckým krajanským sdružením v Česku žádné spojení, a nepřeje si tedy, aby tento spolek používal podobný název a znaky.

„Zastupováním landsmanšaftu je od roku 2003 pověřena Sudetoněmecká kancelář v Praze,“ uvedl předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Německu Franz Pany. Sudetští Němci ale vyzvali své české jmenovce ke zrušení názvu už dvakrát a nic se nestalo.

Právní kroky k prosazení požadavku nechystají. „Ani nemůžou,“ tvrdí jeden ze zakladatelů Sudetoněmeckého krajanského sdružení vČesku Tomáš Pecina. Český právní řád totiž podle něj stanoví, že organizace nemohou používat stejný či podobný název, pokud oficiálně fungují v Česku.

„Jenže landsmanšaft tady oficiálně žádnou pobočku nemá. Sudetoněmecká kancelář v Praze je společnost s ručením omezeným, nikoliv sdružení, a to právě proto, aby nemusela podléhat registraci,“ uvedl Pecina.

Fakt, že vedení landsmanšaftu nechce mít s českými „kolegy“ nic společného, vysvětluje Pecina jednoduše: „Berou peníze z různých zdrojů, dostávají příspěvky od sudetských Němců, ale nic neprosadili a asi ani nemají zájem prosadit. A jim to zřejmě vyhovuje, nechtějí konkurenci.“

Poznámku k tématu čtěte na straně 10

Autor: