Středa 16. června 2021svátek má Zbyněk 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Langer obvinění unikl, hejtman Rozbořil ne. Otázky a odpovědi k operaci Vidkun

Obžalovaní v korupční kauze na Olomoucku (zleva): podnikatel Ivan Kyselý,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obžalovaní v korupční kauze na Olomoucku (zleva): podnikatel Ivan Kyselý,... | foto: Lidovky.cz

PRAHA Před týdnem kriminalisté s olomouckými žalobci spustili jednu z největších akcí polistopadové éry. V policejní síti během operace Vidkun skončili dva elitní policisté, hejtman a známý olomoucký byznysmen. Prohlídky však proběhly i u dalších vysoce postavených policistů, ale třeba i u exministra vnitra Ivana Langera. Server Lidovky.cz přináší na šest otázek spojených s kauzou.

Koho kriminalisté obvinili a kvůli čemu?

Policisté stíhají olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD), náměstka olomoucké krajské policie Karla Kadlece, šéfa olomouckého odboru hospodářské kriminality Radka Petrůje a vlivného olomouckého podnikatele Ivana Kyselého. Pouze hejtman je stíhaný na svobodě, ostatní soud poslal do vazby. Vyšetřovatelé je podezřívají ze zneužití pravomoci, přijímání úplatku a podplácení. (ČTĚTE VÍCE)

O co v kauze Vidkun jde?

Případ podle všeho patří mezi nejvážnější kauzy novodobé éry. Zasahuje do nejvyšších policejních, politických a podnikatelských pater. Oficiálních informací je zatím nicméně poskrovnu. Zastupitelství a policie je úzkostlivě tají, a tak se objevily pouze nepotvrzené detaily.

Finále kauzy Nagyová? Obžaloba bude v horizontu dnů, tvrdí Ištvan

Dozor nad kauzou Vidkun vedl vrchní olomoucký státní zástupce Ivo Ištvan.

Web Neovlivní.cz nahlédl do příkazu k domovním prohlídkám a zjistil, že klíčovým spojením v případu by měla být linka mezi náměstkem olomoucké kriminálky Kadlecem a podnikatel Kyselým. Podle odposlechů se spolu od února sešli minimálně 45krát, hovořit měli o detailech živých případů. Přinejmenším jeden by se měl týkat dotací.(ČTĚTE VÍCE)

Jaká je v případu role Ivana Langera?

Policisté u exministra vnitra provedli domovní prohlídku, bývalý politik však mezi obviněnými neskončil. „Nebylo mi sděleno, z čeho jsem eventuálně podezírán, a v rámci domovních prohlídek mi nebylo ani sděleno, co je hledáno,“ řekl v pátek České televizi. Důvodem, proč se Langerovo jméno objevuje ve spisu, může být, že jedním z jeho důležitých kontaktů je stíhaný podnikatel Kyselý.

Server Neovlivní.cz uvedl, že kriminalisté u Langera hledali důkazy o tunelování ČEZu prostřednictvím fotovoltaické elektrárny v jihočeském Ševětíně. Navedl je k tomu jeden z nahraných rozhovorů Kyselého s Kadlecem.

“Podezřelý Ivan Kyselý podrobně informuje podezřelého Karla Kadlece o problému se zakázkou pro společnost ČEZ, kterou realizovali společně s Ivanem Langerem. (...) Podezřelý Ivan Kyselý na této schůzce popisuje, jak zakázka probíhala, přičemž vysvětluje, že cena byla navýšena o 80 mil. korun za takzvané vícepráce. Dále Ivan Kyselý popisuje, že za navýšením ceny stál Ivan Langer a jeho právní kancelář a Langerovi již tehdy říkal, aby to nedělali, že to bude ‘průser’,” zmiňují kriminalisté jeden z odposlechů v příkazu k domovní prohlídce. (ČTĚTE VÍCE)

Ivan Langer je zadržen v souvislosti s úterním zátahem policie.

Ivan Langer je zadržen v souvislosti s úterním zátahem policie.

Jak jsou do případu zapojeni dva elitní kriminalisté?

Role ředitele Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Milana Pospíška ani náměstka protikorupční policie Jiřího Jacha není dosud známá. Podle informací LN však v kauze figurují. Pospíškovi kriminalisté zapečetili kancelář, posléze na vlastní žádost odešel od policie. Za Jacha se nejdříve šéf protikorupčního útvaru Jaroslav Vild postavil, den na to pak došlo k detektivově převelení na prezidium, údajně na vlastní žádost. (ČTĚTE VÍCE)

V čem spočívá role hejtmana Rozbořila?

Oficiálně je doposud jasné pouze to, že Rozbořil je obviněn kvůli uplácení. Podle jeho advokáta Petra Konečného je jeho linka pouze okrajová. Letos v srpnu se sešel s Kadlecem a podle obvinění mu nabídl úplatek za zastavení šetření dotace pro jezdecký areál Lazce. Hejtmanovo jméno by dále mělo figurovat na několika odposleších.

Rozbořil odmítá jakoukoliv vinu a nevyslyšel ani výzvu vedení ČSSD v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou, aby odstoupil. V blízké době prý zveřejní „okolnosti“ svého případu. Rozbořil zvažoval zveřejnění informací z obvinění, které se ho týkají, pokud mu to státní zástupci umožní. Ti však takovou možnost vyloučili. (ČTĚTE VÍCE)

Proč není do vyšetřování policistů zapojena inspekce?

Pro Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) jde o bolestivý případ. Ačkoliv běžně případy týkající se policistů náležejí jí, tentokrát zůstala mimo a nahradil ji protimafiánský útvar. Jak zjistily LN, v den zásahu za Bílkem přijela delegace ve složení šéf ÚOOZ Robert Šlachta a vedoucí žalobce olomouckého státního zastupitelství Ivo Ištvan. Krátce ho informovali o právě probíhajících domovních prohlídkách, které se týkaly i vedoucího expozitury GIBS v Olomouci Tomáše Uličného. „GIBS se podle mého názoru ocitá v nedobrém světle,“ řekl předseda vlády Sobotka. V příštích dnech má Bílek situaci kolem inspekce premiérovi vysvětlovat.

Kandidát na post policejního šéfa Ivan Bílek

Šéf GIBS

Kriticky se k činnosti GIBS v rozhovoru pro LN postavil i ministr vnitra Milan Chovanec. „Je velmi zvláštní, že generální inspekce nevyšetřovala policisty, ale státní zástupci museli sáhnout k tomu, že policie vyšetřovala policii. Takové řešení mělo bezesporu důvod, který se časem musí odhalit,“ řekl Chovanec. A konečně – Chovanec, ale ani žalobce Ivo Ištvan nevyloučili, že okruh obviněných se může rozšířit. (ČTĚTE VÍCE)

Operace Vidkun

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

SOUTĚŽ: Vyhrajte půlroční balení trošku jiných Rybiček s omega-3 pro děti
SOUTĚŽ: Vyhrajte půlroční balení trošku jiných Rybiček s omega-3 pro děti

Zdravé tuky nebo-li omega-3 jsou klíčové pro správný vývoj a funkci nervové soustavy. Většina lidí jich ale ve svém jídelníčku nepřijímá dostatek....