Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Langer skončil. ODS s ním ale počítá

Česko

PRAHA Ivan Langer včera definitivně skončil ve vrcholné politice. Jen několik týdnu poté, co mu dali voliči kroužkováním najevo, že o něj nestojí ve sněmovně, se ani nepokoušel post místopředsedy ODS obhájit. Přesto Langrovi celý víkend nezmizel úsměv z tváře. Další dráhu má totiž zajištěnou. I v ODS.

„Miluji kongresy. Obzvláště ty volební. Možná jsem politický masochista, ale je to tak. Volební kongres je totiž čas skládání účtů. A každý, kdo je někam zvolen, musí počítat s tím, že až přijde den, bude skládat účty,“ tvrdil v sobotu ve svém projevu a s ODS se skoro loučil, když mluvil o „pápáklubu“ odcházejících místopředsedů. Kromě sebe do něj zařadil Petra Bendla a Petra Gandaloviče. Ti ale na rozdíl od Langra zůstali alespoň poslanci. O Ivanovi raději šeptem Krátce na to se však ukázalo, že zájem o Langra mezi občanskými demokraty stále trvá. Už nyní úzce spolupracuje například s vlivným šéfem poslanců Petrem Tluchořem, kterému před kongresem předal některé své kontakty do regionálních organizací. A o jeho „služby“ stojí i někteří z nově zvolených místopředsedů. „Bylo by ohromnou chybou nevyužít ohromných zkušeností a kontaktů, které si Ivan v minulých letech vybudoval,“ uvedl jeden z nich pod podmínkou zachování anonymity. Součástí strategie totiž je, že se o Langrově angažmá nebude mluvit příliš nahlas.

Nabídky k další spolupráci nicméně potvrzuje i sám Langer. „Jen v průběhu soboty jsem dostal pět nabídek na vedení senátní kampaně,“ uvedl. Prý je ale odmítl. „V tuhle chvíli si potřebuji odpočinout od té, co skončila,“ vysvětlil. Možnost dílčí spolupráce při přípravě některého z dalších volebních klání nicméně Langer nevyloučil. „Platí, že každému, kdo se na mě obrátí s žádostí o radu a o pomoc, velmi rád pomůžu,“ sdělil.

Zkušenosti a kontakty ale nejsou tím jediným, co ODS s Langrem pojí. Pozici si bývalý místopředseda drží také díky vzdělávacímu institutu CEVRO. „Chci garantovat, že spolupráce s CEVRO bude pokračovat,“ uvedl nový místopředseda strany Pavel Drobil. A zájem o další vzdělávání členské základny ODS organizací, kterou založil, projevil i Langer. Živit se v budoucnu chce ale především jako advokát.

Autor: