Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Langer varuje před Johnem na vnitru. Hrozí prý zneužití informací

Česko

  11:30
PRAHA - Ještě v pondělí bylo pro premiéra Petra Nečase spojení ministerstva vnitra se jménem šéfa Věcí veřejných Radka Johna nepřijatelné. "Úzká vazba mezi firmou ABL a VV je skutečností. Míra personálního propojení je velmi silná," varoval před střetem zájmů Nečas.

John Bárta Nečas foto: Michal Kamaryt, ČTK

Nakonec je vše jinak. John v budoucí vládě zasedne a ostatní s napětím čekají, jak si povede. John Nečase přesvědčil tvrzením, že bezpečnostní agentura nebude mít obchodní vztahy s ministerstvem a do resortu nepřijdou žádní její bývalí pracovníci. "To jsou záruky mých politických partnerů a já jim věřím," vysvětlil premiér.

Ne všichni to ale vnímají stejně. "Potenciální riziko zneužití informací, které jsou na vnitru k dispozici, ve prospěch soukromé firmy pohybující se v oblasti bezpečnosti, existuje," připustil bývalý šéf vnitra Ivan Langer. Záleží prý však na tom, jak se bude John na vnitru chovat. Jako politik začátečník to ale bude mít těžké. "Každý, kdo tam přijde a alespoň trochu o tom něco neví, bude několik měsíců, možná i let, tápat," tvrdí bývalý náměstek na vnitru Zdeněk Zajíček.

Čtěte také

Podle Jeronýma Tejce z ČSSD by se měl šéf VV navíc naučit rozlišovat mezi resortem vnitra a policií a uvědomit si, že "ministr nemůže vstupovat do trestního řízení a zadávat pokyny". Právě to ale zatím dělá Johnovi potíže. O tom, jak ministerstvo vnitra "vyšetřuje" nezávisle, se snažil občany přesvědčit i po úterním jednání K9, na kterém mu post připadl.

VV už ale avizovaly, že by na vnitru nabídly jedno křeslo náměstka někomu z ČSSD. Podle informací LN by to mohl být pražský exposlanec Miroslav Svoboda. Na ministerstvu by podle neoficiálních informací mohl zastávat post náměstka pro vnitřní bezpečnost. "Nebudu to nijak komentovat. Bezpečnost mne zajímá, ale nikdo mne s takovou nabídkou dosud oficiálně neoslovil," sdělil včera LN Svoboda.

Nečas ale trvá na tom, aby politicky nominovaní náměstci byli z koalice. Zájem o jeden z takových postů má i Zajíček, který byl na vnitru za Langra.

Další podrobnosti o nové Nečasově vládě naleznete v deníku

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...