Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Langer varuje před Johnem na vnitru. Hrozí prý zneužití informací

John Bárta Nečas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy John Bárta Nečas | foto: Michal Kamaryt, ČTK

PRAHA Ještě v pondělí bylo pro premiéra Petra Nečase spojení ministerstva vnitra se jménem šéfa Věcí veřejných Radka Johna nepřijatelné. "Úzká vazba mezi firmou ABL a VV je skutečností. Míra personálního propojení je velmi silná," varoval před střetem zájmů Nečas.

Nakonec je vše jinak. John v budoucí vládě zasedne a ostatní s napětím čekají, jak si povede. John Nečase přesvědčil tvrzením, že bezpečnostní agentura nebude mít obchodní vztahy s ministerstvem a do resortu nepřijdou žádní její bývalí pracovníci. "To jsou záruky mých politických partnerů a já jim věřím," vysvětlil premiér.

Ne všichni to ale vnímají stejně. "Potenciální riziko zneužití informací, které jsou na vnitru k dispozici, ve prospěch soukromé firmy pohybující se v oblasti bezpečnosti, existuje," připustil bývalý šéf vnitra Ivan Langer. Záleží prý však na tom, jak se bude John na vnitru chovat. Jako politik začátečník to ale bude mít těžké. "Každý, kdo tam přijde a alespoň trochu o tom něco neví, bude několik měsíců, možná i let, tápat," tvrdí bývalý náměstek na vnitru Zdeněk Zajíček.

Čtěte také

Podle Jeronýma Tejce z ČSSD by se měl šéf VV navíc naučit rozlišovat mezi resortem vnitra a policií a uvědomit si, že "ministr nemůže vstupovat do trestního řízení a zadávat pokyny". Právě to ale zatím dělá Johnovi potíže. O tom, jak ministerstvo vnitra "vyšetřuje" nezávisle, se snažil občany přesvědčit i po úterním jednání K9, na kterém mu post připadl.

VV už ale avizovaly, že by na vnitru nabídly jedno křeslo náměstka někomu z ČSSD. Podle informací LN by to mohl být pražský exposlanec Miroslav Svoboda. Na ministerstvu by podle neoficiálních informací mohl zastávat post náměstka pro vnitřní bezpečnost. "Nebudu to nijak komentovat. Bezpečnost mne zajímá, ale nikdo mne s takovou nabídkou dosud oficiálně neoslovil," sdělil včera LN Svoboda.

Nečas ale trvá na tom, aby politicky nominovaní náměstci byli z koalice. Zájem o jeden z takových postů má i Zajíček, který byl na vnitru za Langra.

Další podrobnosti o nové Nečasově vládě naleznete v deníku

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....