Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Langer: Zrušení KSČM nic nevyřeší

Česko

  14:05
PRAHA - Pokud by Nejvyšší správní soud vyhověl případnému návrhu na zrušení KSČM, výsledkem by mohl být pouze vznik podobné strany s jiným názvem, ale stejnými lidmi. Řekl to ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Podobně hodlá postupovat Dělnická strana, o jejímž zrušení na návrh vlády má soud znovu rozhodovat počátkem března.

Vojtěch Filip a Jiří Dolejš z KSČM foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Jakkoli by si Langer zrušení KSČM osobně podle svých slov přál, pokud by to navrhla vláda a soud jí vyhověl, výsledkem může být jen to, "že vznikne Dělnická strana práce". "A ti samí lidé, kteří byli v KSČM, přestoupí někam jinam a ten proces bude nekonečný," prohlásil Langer v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Přednost proto dává prevenci.

Podle Bublana by zrušení KSČM přidalo straně na popularitě
Jeho předchůdce František Bublan (za ČSSD) připomněl, že KSČM je parlamentní stranou, má za sebou docela velký počet voličů a v jejích stanovách by bylo obtížné nalézt něco, co by bylo v rozporu se zákonem.

Obává se, že její případné zrušení by mělo opačný účinek. "Že by ještě více získala na popularitě," dodal.

I u případu krajně pravicové Dělnické strany (DS) se Langer s Bublanem shodli na tom, že pokud by ji soud rozpustil, její členové by mohli pokračovat v činnosti pod jiným názvem. "Ti lidé nejsou úplně hloupí, oni velmi dobře ví, jak se pohybovat jako hadi ve spleti paragrafů," uvedl Langer a Bublan doplnil, že za těmito lidmi stojí velmi kvalitní právníci.

Podle Bublana je proto nutný přísnější postup při případné registraci strany, která by mohla být pokračovatelkou DS. Langer slíbil, že pokud k takové registraci skutečně dojde, bude jí ministerstvo věnovat velkou pozornost.

Podle senátní komise porušuje strana ústavu
O rozpuštění DS požádala vláda soud na návrh Langrova ministerstva. Podnět k tomu, aby vláda navrhla soudní přezkum toho, zda KSČM porušuje ústavu a zákony, dal kabinetu Senát, a to na popud své komise pro posouzení ústavnosti KSČM. Komise pod vedením Jaromíra Štětiny (za Stranu zelených) při dvouleté práci shromáždila řadu indicií, které podle ní nasvědčují porušování ústavy a nedodržování zákonů současnou komunistickou stranou.

Předseda KSČM Vojtěch Filip poté oznámil, že postoj a postup horní komory je nelegitimní a nemůže mít žádné následky. Pokud by vláda na základě senátní výzvy podala podnět k soudu na rozpuštění komunistické strany, musela by podle něj počítat s odvetnými opatřeními ve formě právních kroků i odmítavým postojem řady zemí, kde jsou u moci komunistické vlády.

Ministerstvo celou věc prošetří
Langer řekl, že jeho ministerstvo si vyžádá soudní znalecké posudky expertů z oblasti politologie, extremismu. "Teprve na základě těchto stanovisek uděláme svůj vlastní závěr, zda je ten návrh zralý k podání, či nikoliv," uvedl Langer. "V případě Komunistické strany Čech a Moravy budeme postupovat opět standardně," dodal s připomenutím návrhu na zrušení Komunistického svazu mládeže, kterému soud vyhověl.

KSČM podle materiálů senátní komise porušuje ústavu tím, že neodmítá násilí jako prostředek k dosažení svých cílů. Naopak marxismus-leninismus je podle ní spolehlivou ideologickou zbraní. Komunisté podle dokumentů, které komise shromáždila, podporují režimy používající násilí. KSČM na sebe podle Štětiny vzala úlohu sjednocení komunistického hnutí světa.

Autoři: ,