2. listopadu 2010 21:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lanovku na Sněžku opraví vrtulníky. Od roku 2013 se bude jezdit v kabinkách

Vizualizace rekonstruované stanice lanovky na Sněžce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vizualizace rekonstruované stanice lanovky na Sněžce. | foto: Vizualizace TRENTO

TRUTNOV O nové lanovce na Sněžku je rozhodnuto. Peníze jsou přislíbeny, způsob výstavby je známý. Nyní zbývá vybrat stavitele.

Helikoptéry nad první zónou národního parku? Jiná možnost, jak rekonstruovat lanovku na Sněžku, prý není. "Horní úsek, tedy z Růžové hory až na vrcholek, je těžce přístupný, proto budou stavbu prioritně provádět vrtulníky," vysvětluje Jakub Kašpar z Krkonošského národního parku.

Důvod je prozaický. Několik metrů za mezistanicí končí zpevněná cesta a dál oblastí horské tundry pokračují už jen turistické stezky. "Terén zkrátka není pro těžkou techniku uzpůsobený," dodává Kašpar.

Současná podoba stanice lanovky na Sněžce.
Vizualizace rekonstruované stanice lanovky na Sněžce.

Podmínku národního parku, tedy že stavbu musí provádět vrtulníky, chápou i ekologové. "Helikoptéra bude hlučet, nebude to rozhodně nic příjemného. Ale jde o jediný kousek Grónska v Česku, buldozery by jej zničily," tvrdí Vojtěch Kotecký z ekologického Hnutí Duha.

"Důvěřuji vedení národního parku, že zaručí takové postupy, které pomohou zachovat přírodu," dodává. 

Nepůjde o premiéru

Na vrcholu Sněžky pracovaly helikoptéry už v roce 2004, kdy tu demontovaly zchátralý hotel Česká bouda.

Vizualizace rekonstruované nástupní stanice lanovky na Sněžku.

Městský úřad v Peci pod Sněžkou nyní ještě musí určit zhotovitele stavby. Výběrové řízení už potřetí prodloužil. "Nyní je v něm přihlášeno sedm firem," přibližuje tajemník radnice Michal Berger.

Jednou z nich je i trutnovská společnost Bak. "Zrovna sháníme partnera do projektu," popisuje stavební inženýr Michal Baťka. Na rekonstrukci lanovky si věří: "Máme zkušenosti z podobných staveb. Omezení jsou sice striktní, ale v tomto regionu pracujeme často, což je naše výhoda."

REKONSTRUKCE

* Současná sedačková lanovka na Sněžku pojede naposledy příští rok v srpnu.
* Rekonstrukce by měla skončit na jaře 2013. Vrtulníky budou v první zóně národního parku pracovat v létě 2012.
* Z nové stanice Lesovna pojedou na vrchol čtyřmístné kabinky.
* Kapacita bude stejná jako v současnosti, tedy 250 osob za hodinu.

Na rekonstrukci přispěje EU

Současná lanovka na Sněžku by měla dojezdit na konci příští sezony. Větší polovinu ze 419milionové investice na rekonstrukci uhradí dotace z Evropské unie.

Peníze z Bruselu by měly pomoct i v dalším velkém krkonošském projektu – demolici betonového hotelu Labská bouda. "Na sanaci bychom mohli použít evropské zdroje určené pro likvidaci starých ekologických zátěží," říká náměstek ministra životního prostředí Tomáš Tesař. V hotelu se totiž topilo kapalným mazutem a nikdo zatím nezjistil, jestli je znečištěno podloží stavby a jak silně.

ostOndřej Stratilík

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!