Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Otevřela se opravená brána v Lánské oboře, slavnosti se zúčastnil i Zeman

Česko

  13:58aktualizováno  17:03
V pondělí odpoledne se uskutečnilo slavnostní otevření a požehnání opravené brány v Lánské oboře. Akce se zúčastnil ředitel Lesní správy Lány Miloš Balák i prezident Miloš Zeman. Nad její rekonstrukcí se začalo podle Baláka uvažovat přibližně před třemi lety.

Slavnostní otevření v Lánské oboře proběhlo ve tři hodiny odpoledne. Nově opravená brána vyzdobená odlitkem jelení hlavy s mohutným parožím byla i požehnána. Pásku přestřihl prezident společně s šéfem Lesní správy Lány Milošem Balákem a vedoucím prezidentské kanceláře Vratislavem Mynářem.

„My jsme se rozhodli tuto bránu zrekonstruovat někdy v období před třemi roky. A i původní kamenný klenutý most jsme se snažili zachovat v tom stavu, v jakém byl předtím, než ho kolem roku 1943 stihla záplava,“ popsal před nově opravenou bránou šéf lánských lesů Miloš Balák.

Miloš Zeman na místě připomenul dokončenou obnovu kapličky Panny Marie nebo Masarykova potoku v lánském parku. „Každý rok něco přibylo, ale většinou to nebyla žádná nová stavba, ale rekonstrukce staveb dosavadních,“ řekl prezident.

„Vy jste mě tak trochu vyprovokoval, protože jste vybudoval velmi hezkou bránu při výjezdu z Lán. My jsme se nenechali zahanbit a dohodli jsme se, že obnovíme starou Fürstenberskou bránu,“ dodal Zeman směrem k starostovi Lán Karlu Skleničkovi.

Lánská obora touto rekonstrukcí doznává dalších změn. Minulý rok na začátku června nechala Lesní správa Lány v oboře vystavět novou lávku. V plánu byl také vznik volnočasového areálu včetně Muzea Lesní správy Lány. Prezident Miloš Zeman tehdy Lánskou oboru označil za nejkrásnější místo na Zemi.

„Je to místo odpočinku, které je poseto nejrůznějšími pomníky a pomníčky,“ dodal v minulém roce Zeman a připomněl například postavení pomníku k příležitosti návštěvy prezidentů zemí visegrádská čtyřky, Slovinska a Srbska nedaleko takzvané Prezidentské vyhlídky.

Kromě této nově zrekonstruované Fürstenberské brány byla v Lánech postavena také replika historické oborní brány, která vznikla u příležitostí 100. výročí založení Československa. Ve své původní podobě stála brána u vjezdu do Lán od roku 1859, kdy byla obora ze severu obehnána kamennou zdí. Stržena byla v roce 1959.

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat