Úterý 10. září 2024, svátek má Irma
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Lánech vystřílí tři čtvrtiny zvěře. Do obory pohlavárů pustí i prostý lid

Česko

  16:01
Poprvé v historii dostane veřejnost šanci podívat se za brány prezidentské obory, do míst doposud vyhrazených pro hlavy státu a jejich hosty. Oboru čekají i další změny, například nové muzeum. Špatné časy ale čekají místní zvěř. V lesích je přemnožená a škodí, myslivci ji proto vystřílí na čtvrtinu aktuálních stavů.

Po staletí obklopuje lánskou oboru vysoký plot. Za něj se dostali jen vyvolení. První komentované prohlídky pro veřejnost se v oboře konaly v létě a během osmi hodin byly všechny termíny beznadějně obsazené. Další termíny bude vypisovat podle počasí, ale také podle toho, jestli je nebo není lovecká sezona.

Návštěvníky čeká výlet podobný safari. Projížďka autem po oboře, za okny se ale nebudou míhat žirafy, zebry a lvi, ale jeleni, daňci nebo černá zvěř. Průvodci turisty nebudou jen vozit lesem mezi zvířaty, vezmou je i na nejkrásnější a nejzajímavější místa obory.

Od příštího února chce Lesní správa Lány vypisovat termíny pravidelně, lidé si je budou moci rezervovat prostřednictvím webu. „Místa na prvních dvou byly vyprodané za pár hodin,“ vypočítává ředitel Lesní správy Lány (LSL) Michal Pernica.

Zájemci se tak budou moci podívat třeba na prezidentskou vyhlídku, odkud se otevírá výhled do Klíčavského luhu nebo ke Kouglovu rybníku, kde bylo v minulosti oblíbené loviště komunistických pohlavárů. S oblibou tu jeleny lovila třeba východoněmecká hlava státu Erich Honecker nebo libyjský diktátor Muammar Kaddáfí.

Podle Pernici se připravují i prohlídky po historických místech obory, zájemci se tak budou moct prohlédnout třeba zříceninu hradu Jivno, postaveného jako lovecký hrad českým králem Václavem I.

Příští rok otevře LSL také nové muzeum. Za přibližně pět milionů korun vznikne v bývalé stodole, nyní se čeká na získání stavebního povolení. Součástí několikapatrové expozice bude místnost pro konání seminářů a představení historických milníků spojených s LSL .

„V posledním patře bychom chtěli mít expozici, která se vztahuje k regionu, ke Křivoklátsku, co vlastně chováme v oboře, jaká zvěř se tady i mimo vyskytuje, jaká je tady flora a fauna,“ vyjmenoval Pernica.

Velké změny čeká také chov zvěře. Lesníci se více zaměří na kvalitu. Současné stavy jsou příliš vysoké, zvířata poškozují porosty, a to nejen mladé, ale třeba i starší stromy. Nyní je v oboře kolem tří tisíc kusů zvěře, cílem za čtyři roky je zhruba čtvrtina, což umožní přirozenou obnovu porostů. Černá zvěř pak zmizne z obory úplně.

Autor: