Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lašák: Ztráta ČSA sníží odstupné

Česko

Bývalý prezident ČSA Radomír Lašák vysvětluje, jak bude vypadat odstupné bývalých manažerů

* LN V současnosti se debatuje o výši odstupného pro bývalé vedení ČSA a spekuluje se o částkách od milionů až po stovky milionů, s odkazem na údajně tajné smlouvy. Co vám zaručují?

Když jsem nastupoval a vyjednával o kontraktu, získal jsem jedno specifikum. Nechtěl jsem být rukojmím politiků a chtěl jsem, aby všechny manažerské kontrakty byly na tři roky, protože rychleji se restrukturalizovat nedá. Když tedy manažera v průběhu trvání kontraktu vyhodí, musí mu doplatit odstupné za dobu zbývající do vypršení tří let. I se šestiměsíční konkurenční doložkou tak členové představenstva měli nárok na osmnáct základních platů.

* LN S novým šéfem ČSA Dvořákem jste se ale dohodli, že se odstupného vzdáte...

Dohodli jsme se s panem Dvořákem, že neuplatníme šestiměsíční konkurenční doložku a že odejdeme za stejných podmínek, za jakých odcházejí do konce roku piloti. To znamená dvanáct měsíčních platů. Následně jsme se ještě shodli, že výplata odstupného nebude najednou, ale ve třech splátkách.

* LN Kolik je to peněz?

Odvíjí se to od základních měsíčních platů, které jsou zhruba 350 tisíc. Krát dvanáct je to 4,2 milionu korun.

* LN Hovoří se ještě o speciálním motivačním programu...

Součástí kontraktů byl tříapůlletý motivační program, který se odvozuje od kladné či záporné odchylky cash flow. Program se vyplatí až příští rok na základě auditovaných výsledků společnosti. Zatím nikdo neví, kolik to bude.

* LN Můžete upřesnit, jak bude tato výplata vypočítávána?

Princip je takový, že se vzala čistá cash, kterou firma vyprodukovala v roce 2005, a každý rok se pak vypočítávalo, kolik management firmy oproti srovnávacímu základu přidal. Do cash flow se přitom nezapočítávaly divestice ani další mimořádné položky. Započítávala se pouze přidaná hodnota managementu, tedy kolik management vydělal na výnosech nebo ušetřil na nákladech. Z rozdílu měl pak každý manažer určitý podíl. Nejednalo se přitom jen o členy představenstva, ale také o další manažery.

* LN Letos ale má být cash flow záporná. Znamená to, že se vám tento bonus sníží?

Ano, bonus za letošek bude záporný, takže fakticky sníží bonus vypočítaný za roky předchozí. Celková výše by měla být známa během května. To dokazuje, že program byl nastaven férově.

* LN Vaše smlouvy o bonusech jsou podle vyjádření předsedy dozorčí rady Michala Mejstříka přísně střeženým tajemstvím. Kdo k nim má přístup?

Manažerské smlouvy představenstvu schvaloval personální výbor dozorčí rady a následně dozorčí rada. Vše šlo přes akcionáře. Smlouvy jsou členům dozorčí rady přístupné.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Advantage Consulting, s.r.o.
HIL TESTER (34-38.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 34 000 - 38 000 Kč