Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Laser pomůže vyvolávat déšť

Česko

Vytvořit mraky pomocí laserového paprsku se podařilo vědcům z Ženevské univerzity. Informovali o tom ve studii zveřejněné v odborném časopise Nature Photonics. Autoři tvrdí, že jejich metoda může být spolehlivější než dosavadní způsoby umělého vytváření mraků.

Pokusy s řízeným vyvoláváním deště probíhají už několik desetiletí. Například v Číně se v roce 2008 před zahajovacím ceremoniálem olympijských her snažili přimět mraky, aby se „vypršely“ dřív, než dorazí nad olympijský stadion. Většinou se k tomu používají krystalky jodidu stříbra rozprašované z letadel nebo speciálních děl. Kolem krystalů se kondenzuje vodní pára, až kapky dosáhnou takové velikosti, že začnou padat k zemi.

„Efektivita této metody je sporná,“ tvrdí Jerome Kasparian z Ženevské univerzity, jeden z autorů nové studie. Spolu s kolegy vyvolal mraky pomocí laserového světla nejprve v laboratoři a pak přímo v terénu.

Vědci vystřelovali extrémně krátké záblesky infračerveného laserového světla do speciální komory se vzduchem nasyceným vodní párou, kde panovala teplota -24 stupňů Celsia. Podél paprsků vznikaly malé podélné mraky připomínající kondenzační čáry za letadlem. Podle Kaspariana laserové pulzy oddělují z atomů obsažených ve vzduchu elektrony, což podporuje tvorbu tzv. hydroxylových radikálů. Díky nim se molekuly oxidu dusíku a síry v atmosféře mění na částice, které slouží jako kondenzační jádra.

Nebe nad Berlínem Po povzbudivém výsledku z laboratoře se vědci rozhodli vyslat laserové pulzy k obloze nad Berlínem do výšky kolem 60 metrů. Pouhým okem sice žádnou změnu nezaznamenali, ale „laserový radar“ zvaný LIDAR, který se využívá k meteorologickým pozorováním, potvrdil, že se hustota a velikost vodních kapek po vystřelení záblesků zvýšila.

Nyní vědci chtějí optimalizovat vlnovou délku laserového světla a délku i přesné zacílení pulzů. Doufají, že se jim časem podaří kondenzovat dostatečně velké vodní kapky, aby začalo pršet.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...