Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Laser pomůže vyvolávat déšť

Česko

Vytvořit mraky pomocí laserového paprsku se podařilo vědcům z Ženevské univerzity. Informovali o tom ve studii zveřejněné v odborném časopise Nature Photonics. Autoři tvrdí, že jejich metoda může být spolehlivější než dosavadní způsoby umělého vytváření mraků.

Pokusy s řízeným vyvoláváním deště probíhají už několik desetiletí. Například v Číně se v roce 2008 před zahajovacím ceremoniálem olympijských her snažili přimět mraky, aby se „vypršely“ dřív, než dorazí nad olympijský stadion. Většinou se k tomu používají krystalky jodidu stříbra rozprašované z letadel nebo speciálních děl. Kolem krystalů se kondenzuje vodní pára, až kapky dosáhnou takové velikosti, že začnou padat k zemi.

„Efektivita této metody je sporná,“ tvrdí Jerome Kasparian z Ženevské univerzity, jeden z autorů nové studie. Spolu s kolegy vyvolal mraky pomocí laserového světla nejprve v laboratoři a pak přímo v terénu.

Vědci vystřelovali extrémně krátké záblesky infračerveného laserového světla do speciální komory se vzduchem nasyceným vodní párou, kde panovala teplota -24 stupňů Celsia. Podél paprsků vznikaly malé podélné mraky připomínající kondenzační čáry za letadlem. Podle Kaspariana laserové pulzy oddělují z atomů obsažených ve vzduchu elektrony, což podporuje tvorbu tzv. hydroxylových radikálů. Díky nim se molekuly oxidu dusíku a síry v atmosféře mění na částice, které slouží jako kondenzační jádra.

Nebe nad Berlínem Po povzbudivém výsledku z laboratoře se vědci rozhodli vyslat laserové pulzy k obloze nad Berlínem do výšky kolem 60 metrů. Pouhým okem sice žádnou změnu nezaznamenali, ale „laserový radar“ zvaný LIDAR, který se využívá k meteorologickým pozorováním, potvrdil, že se hustota a velikost vodních kapek po vystřelení záblesků zvýšila.

Nyní vědci chtějí optimalizovat vlnovou délku laserového světla a délku i přesné zacílení pulzů. Doufají, že se jim časem podaří kondenzovat dostatečně velké vodní kapky, aby začalo pršet.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....