Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

V Prostějově zavedli novinku s vynikajícími výsledky. Plíce poškozené covidem léčí pomocí laseru

Petr Konečný je primář centra léčebné rehabilitace Nemocnice AGEL Prostějov, kde pacienty s covidem i po covidu léčí unikátní laserovou terapií . foto: Nemocnice Prostějov

Laser se v medicíně již řadu let využívá při rehabilitaci pohybového aparátu. Jeho použití při onemocněních plic je ovšem aktuální novinkou, která má vynikající výsledky. Zdravotníci v Prostějově jej nasadili i proti covidu.
  9:23

Nemocnice AGEL Prostějov využívá u postcovidových pacientů léčbu pomocí laserové terapie. „Unikátní moderní léčba dokáže bezbolestně a neinvazivně transformovat zjizvenou plicní tkáň zpět na funkční a elastickou,“ vysvětlil mluvčí nemocnice Adam Knesl.

Lékaři prostějovské nemocnice hlásí úspěchy i při léčbě pacientů s akutními covidovými záněty u nemocných i v těžkých stavech.

Pacienti, kteří prodělali covidový zápal plic a stále se potýkají s jeho následky, mohou využít léčbu pomocí laserové terapie.

Laser se řadu let využívá při rehabilitaci pohybového aparátu. Jeho použití při onemocněních plic je nové, ale má vynikající výsledky.

„Laserové záření vytváří energii, která v lidských tkáních zlepšuje látkovou výměnu a podporuje protizánětlivé reakce imunitního systému,“ popsal Petr Konečný, primář centra léčebné rehabilitace Nemocnice Prostějov.

Energie proti covidu

Podle primáře na jeho pracovišti využívají terapii laserem nejen u postcovidových pacientů, ale nově i u pacientů s akutními covidovými záněty plic.

„Dosud jsme použili laserovou terapii u deseti pacientů s akutním covidovým zánětem plic. Jedná se o doplňkovou léčbu k farmakoterapii a rehabilitaci covidových a postcovidových pacientů. Doporučená doba je terapie dva až čtyři týdny. Někdy ale léčba a rehabilitace trvá déle než tři měsíce, záleží na individuálním klinickém stavu jednotlivých pacientů,“ vysvětlil Konečný.

Na laserovou terapii navazuje dále třeba respirační fyzioterapie. „Výsledkem je pak nejen subjektivní úleva pacienta, ale i lepší výsledky spirometrických vyšetření a vyšetření pomocí rentgenu,“ doplnil mluvčí.

Aby mohli v Prostějově novou metodou své pacienty léčit, potřebovali nový přístroj. „Na tuto terapii se využívá moderní vysokovýkonný laser, který máme zdarma na rok zapůjčený od firmy BTL v rámci akce Česko nadechni se," popsal primář.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat