Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Laskavostí proti demenci. V Česku se testuje metoda, která pomáhá lidem s alzheimerem a dalšími nemocemi

Péče o seniory s Alzheimerovou chorobou či jinou demencí pomocí metody Namasté... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Péče o seniory s Alzheimerovou chorobou či jinou demencí pomocí metody Namasté... | foto: Radek Šviderský

Praha V Česku se testuje metoda Namasté Care, která pomáhá lidem s alzheimerem a dalšími nemocemi. „Namasté neboli laskavost a zpomalení. To je základem. Důležitá je ale i převýchova pečovatelů, říká o metodě, která u lidí s demencí rozvíjí emoční vnímavost, Dagmar Malá z Centra péče Doubrava.

V příjemném pokoji, který prostupuje zklidňující hudba, sedí několik seniorů trpících různými stadii demence. Ve vzduchu je cítit vůně masážních olejů, které jim na ruce nanášejí pečovatelé. Zatímco k seniorům vlídně promlouvají, do kůže jim vmasírovávají olej i bylinné masti a stimulací smyslů a dotekem s nimi navazují komunikaci. Nervozita odchází, nastává zklidnění.

„Namasté neboli laskavost a zpomalení. To je základem. Důležitá je ale i převýchova pečovatelů,“ říká o metodě zvané Namasté Care, která pomáhá žít lidem s demencí, Dagmar Malá z Centra péče Doubrava. Jde o metodu Američanky Joyce Simardové, jež se díky úspěšnosti rozšiřuje do dalších zemí světa.

V Česku se nyní rozjíždí tříletý pilotní program, který má díky grantové podpoře sociálních inovací ministerstva práce a sociálních věcí otestovat, nakolik může být zmíněná metoda efektivní i u nás. Populace stárne a Alzheimerovou chorobou či jinou formou demence nyní trpí po světě zhruba padesát milionů lidí. V roce 2050 jich podle odhadů Světové zdravotnické organizace bude trojnásobek.

„Budeme nyní zkoumat, jestli se zlepší péče o nemocné v ústavní péči, vliv na její zaměstnance, ale projekt se zaměřuje i na domácí péči,“ řekl LN Martin Páral z neziskové společnosti Meridiem.

Cílem zatím není metodu zavádět plošně, ale otestovat, byť zahraniční výzkumy uvádějí, že u klientů díky metodě dochází i ke snížení medikace. „Patnáctimilionový grant má ověřit přínos pro klienty i pečovatele v ústavní a domácí péči a také zjistit, za jakých podmínek funguje, tedy má vytvořit jakousi metodiku,“ upřesnil Páral. Nejde o prevenci demence, nýbrž o podpůrnou metodu. 

Lidé s rozvinutou demencí, která se zatím nedá léčit, se často ocitají na okraji zájmu, jelikož nejsou schopní definovat své potřeby. Jsou apatičtí a těžko se aktivizují. Na nedostatečnou kvalitu péče o seniory i přípravu na očekávaný nárůst Alzheimerovy choroby a dalších typů demence dlouhodobě upozorňuje i ombudsmanka Anna Šabatová.

Právě na důstojné péči staví metoda Američanky Joyce Simardové Namasté Care, která spočívá v individuálním přístupu k seniorům, laskavosti, drobných dotecích, masážích, vlídném povídání, pozitivní komunikaci a obecně zpomalení. Výraz namasté je vypůjčen z tradičního hinduistického pozdravu „klaním se ti“.

„Lidský přístup bývá často opomíjen. Nedávná odhalení nedůstojného chování v ostravském domově seniorů Slunečnice jsou odpovědí na otázku, proč na laskavost, dotyk a zpomalení potřebujeme metodiku, říká Simona Bagarová, která je českou ambasadorkou metody Namasté Care asnaží se o její šíření v našich podmínkách. Jde podle ní hlavně o motivaci ředitelů a zaměstnanců pečovatelských domovů a dalších zařízení pro dlouhodobou péči.

Péče o seniory s Alzheimerovou chorobou či jinou demencí pomocí metody Namasté...

Péče o seniory s Alzheimerovou chorobou či jinou demencí pomocí metody Namasté Care.

Učíme pečovatele laskavosti

Své know-how, které Bagarová sbírala i u zakladatelky Joyce Simardové, předávala od loňského září do konce roku v soukromém Centru péče Doubrava v Doubravčicích. Zde hledali vhodný přístup ke klientům.

„Používáme metodu Namasté Care jako terapii u klientů, kteří jsou v pokročilých fázích onemocnění a nejsou schopni běžné komunikace. Velmi se zlepšuje emoční stránka a dochází ke zklidnění, řekla LN tamní garantka programu Dagmar Malá.

Neméně podstatnou rovinou je samotná změna přístupu pečovatelů. Díky zavedení Namasté Care tak v zařízení prošli zásadní proměnou. „Přišli jsme asi o 15 procent zaměstnanců. Zjednodušeně: metoda je učí laskavosti. Ať se starají o lidi s demencí nebo jinou chorobou. Ne každý takovou laskavost umí unést, některým to bylo i proti srsti. Péče i provoz se laskavostí zpomalí. Na klienty je více času, snažíme se porozumět jejich potřebám. Nikdo je k tomu dříve nevedl, dotek nebyl běžný. Zaměstnanci však klienty začali brát jako živé křehké bytosti s potřebami i strachy,“ dodává s tím, že změna utvořila nový a příjemný kolektiv, což se přenáší i na klienty.

Centrum péče Doubrava je jedním ze dvou míst, kde bude probíhat tříletý pilotní projekt ve spolupráci s ministerstvem práce a sociálních věcí. Druhým je Domov pro seniory Chodov. 

Metodu Namasté Care však kupříkladu již tři roky využívá i Domov pro seniory Strážnice u Hodonína, kde se zaměřují na seniory, kteří jsou již ležící, nekomunikují a většinou prochází poslední fází demence. „Dochází u nich ke zklidnění a svým způsobem zapojení tím, že s nimi děláme masáže, hlazení, doteky, vůně. Ti, kteří měli třeba problémy se spaním, se často zklidní,“ říká ředitelka Domova pro seniory Strážnice Ivana Kyjovská s tím, že jsou klienti navíc spokojení, protože se kolem nich něco děje. „Je jich v kroužku pět nebo šest, vnímají to. Pečovatelé třeba muže hromadně holí,“ dodává k aktivizační metodě, která může mít mnoho proměn. Postupně se snaží zapojovat všechny klienty.

Jediná možnost je zvýšit emoční vnímavost

Podle přednosty neurologie 3. lékařské fakulty UK a Thomayerovy nemocnice Roberta Rusiny u demence funguje právě individuální přístup. „Poskytne-li se metoda ve správnou chvíli správnému člověku, výsledky mohou být velmi přínosné,“ míní o Namasté Care. „Jak nemoc postupně ničí kognitivní a komunikační schopnosti, jediná možnost, jak to může mozek alespoň trochu vybalancovat, je zvýšit emoční vnímavost na doteky, emoce, prostředí,“ dodává. 

Spíše než pro ambulantní sféru metoda dle Roberta Rusiny zabírá u klientů v pečovatelských zařízeních, kteří jsou na tom stran komunikace velmi špatně. „Tam to může fungovat daleko více. Jsme velmi vděční za jakékoliv možnosti, jak lidem pomoci. Protože zatím nedokážeme léčit příčinu demence,“ uzavírá Rusina. 

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Parkování zadarmo díky fíglu. Stačí si připlatit za vlastní espézetku

Parkuj na modré | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Češi parkující v centru Prahy na takzvaných modrých zónách zkoušejí fígl, jak nezaplatit za parkovné svého auta ani...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...