14. října 2010 13:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Last minute zakázky. Ostuda radním nevadí, hlavně že peníze jsou doma

Nejdražší plot v Evropě. Na stavbu sportoviště neexistuje stavební povolení, podle opozice však už radnice Prahy 11 vložila do projektu 30 milionů. Za oplocením jen několik stavebních strojů srovnává povrch | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejdražší plot v Evropě. Na stavbu sportoviště neexistuje stavební povolení, podle opozice však už radnice Prahy 11 vložila do projektu 30 milionů. Za oplocením jen několik stavebních strojů srovnává povrch | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHY Do otevření volebních místností zbývají hodiny, ale na radnicích je rušno. Politici na poslední chvíli schvalují pronájmy luxusních pozemků nebo stavby honosných sídel.

Své by o tom mohli vyprávět radní z Prahy 5, kde dlouhou dobu úřadoval skandály proslulý Milan Jančík (ODS). Nyní už sice starostou není, přesto se několik radních z téže strany rozhodlo na konci září vypsat výběrové řízení na pronájem několika desítek hektarů lukrativních pozemků. Mimo jiné i motolského golfového hřiště, které má pronajaté Golf klub Praha.

Záměr svých kolegů ale zkritizoval i současný zastupující starosta Petr Horák (ODS). "Věc nebyla vůbec nikde prodiskutována, je otázkou, komu to mělo sloužit," řekl LN.

Český folklor
Zástupci golfového klubu jdou v kritice ještě dál. "Jde o last minute přihrávku pozemků předem vybranému zájemci," míní Jaroslav Kunzl z golfového klubu. Navíc nechápe, proč radnice chce pronajmout pozemky, na které má klub nájemní smlouvu do roku 2021. Její platnost ovšem radní zpochybňují.

"Je to český folklor, malá domů. Udělají (politici) si ji i přesto, že pak dostanou z ostudy kabát. Hlavní je, že mají peníze doma," řekl LN bývalý místopředseda české pobočky Transparency International a někdejší člen Nejvyššího kontrolního úřadu Bohdan Dvořák.

Last minute kroky

  • Praha 5: Ještě v době starostování Milana Jančíka (ODS) přiklepla radnice zakázku Pražské energetice na provozování počítačové sítě za 177 milionů korun. Jančík je navíc ve střetu zájmů - funguje jako člen představenstva společnosti.
  • Praha 1: Radnice prodloužila nájem luxusnímu krejčovskému salonu až do roku 2019. Smlouva přitom nekončila. Dílnu vlastní rodiče radního Milana Richtera (ODS).
  • Praha 11: Radnice se několik měsíců chlubí tím, že staví sportovní areál. Neexistuje na něj však zatím ani stavební povolení. Do projektu bylo podle opozice vydáno už 30 milionů korun, nikdo přitom neví, jak se k plánu postaví nové vedení městské části.
  • Brno: Na poslední předvolební schůzi schválili zastupitelé záměr koupit takzvané startovací byty pro mladé za 300 milionů korun. Podle opozice jde jen o hru s čísly. Finální rozhodnutí bude však až na novém vedení města.

Rozhovor s bývalým místopředsedou české pobočky Transparency International najdete ve čtvrtečním vydání deníku

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na Lidovky.cz