Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Laštůvka z ČSSD jezdí do Moskvy učit na nechvalně známý institut

Česko

  11:12
PRAHA - Sociální demokrat a bývalý šéf zahraničního výboru sněmovny Vladimír Laštůvka dojíždí pravidelně do Moskvy. Tady se podle svých slov po "několik dnů nebo nějaký ten týden v roce" účastní stáží na Moskevském státním institutu mezinárodních vztahů (MGIMO).

Sociální demokrat a bývalý šéf zahraničního výboru sněmovny Vladimír Laštůvka. foto: Lidové noviny

Na škole, která byla líhní elitních diplomatů, a někteří tvrdí, že i špionů, již v dobách Sovětského svazu.

"Účastním se různých seminářů, ale přednášením bych to nenazval," popisuje své moskevské angažmá Laštůvka, který nedávno proslul setkáním s představiteli militantního palestinského hnutí Hamás.

Na MGIMO se Laštůvka podle svých slov nikdy nesetkal s ničím, "co by mělo ideologický náboj". Škola je podle Laštůvky mimořádně kvalitní přípravkou pro budoucí diplomaty, a čeští studenti prý dělají velkou chybu, když nevyužívají stipendia, která jim Rusko nabízí. Právě to se podle svých slov snaží sociální demokrat změnit. "Snažím se také udržovat tradici, kdy se v Praze dvakrát ročně setkávají čeští a ruští odborníci," dodává.

Laštůvka není jediným Čechem, který se dostal s elitním moskevským institutem do úzkého kontaktu. V dobách Sovětského svazu totiž na MGIMO studovala celá řada Čechoslováků a občanů dalších "spřátelených" zemí. Asi nejznámějšími českými absolventy školy jsou ostatně současné špičky tuzemské diplomacie - ministr zahraničí Jan Kohout a ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle.

Historici vnímají MGIMO jako rozporuplnou instituci. Na jednu stranu uznávají nesporné kvality jejích absolventů, na druhou stranu připomínají, že výuka byla ideologicky poplatná sovětskému režimu. "Sovětský svaz měl v řadě oborů špičková pracoviště. Je jen pochopitelné, že na MGIMO se režim snažil získávat spolupracovníky," říká ředitel Ústavu pro soudobé dějiny Oldřich Tůma.

Podrobnosti a rozhovor s Vladimírem Laštůvkou čtěte v dnešním vydání deníku

Mohlo by vás zajímat