24. června 2016 14:17 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Látka je v osnovách SŠ, odmítlo ministerstvo námitky proti maturitě z matematiky

Státní maturity, Gymnázium na Zatlance | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Státní maturity, Gymnázium na Zatlance | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Ministerstvo odmítlo námitky skupiny odborníků, že maturitní požadavky neodpovídají tomu, co se má na gymnáziích a středních odborných školách učit. Logaritmické rovnice i oprava chyb v cizích textech, které skupina odborníků kritizovala, jsou v maturitních požadavcích oprávněně. Vyplývá to z vyjádření, ministerstva školství.

Odborníci reprezentovaní především Oldřichem Botlíkem nedávno upozornili, že katalogy v některých případech neodpovídají rámcovým vzdělávacím programům (RVP) pro gymnázia a střední odborné školy, které stanovují základní požadavky pro absolventy těchto škol. Například logaritmická rovnice se podle nich má učit pouze na gymnáziích. Z jejich pohledu tento nesoulad odporuje zákonu. Botlík je řadu let konzultant ve vzdělávání.

Ministerstvo školství ve vyjádření uvedlo, že rámcové vzdělávací programy nejsou zpracovány do největších podrobností. V katalogu se tak mohou objevit nejen témata, která vzdělávací programy obsahují, ale také ta, která z něj lze „logicky vyvodit“. „Vzhledem k tomu, že škola zná požadavky katalogu vždy dva roky před realizací didaktických testů, má dostatek času své učivo dát do souladu s katalogem,“ uvedlo ministerstvo. Botlík to ale považuje za výmluvu. Logicky odvodit lze téměř všechno, uvedl.

V katalogu požadavků je uvedeno, že žák musí prokázat, že ovládá pravidla českého pravopisu. „Didaktický test ověřuje tuto dovednost zařazením různých typů úloh, mimo jiné nalezením pravopisné chyby v textu a její opravou,“ uvedlo ministerstvo.

Při řešení jednoduché logaritmické rovnice žáci prokazují základní kompetence pro počítání s logaritmy, které patří i na odborné školy. „Katalog požadavků upřesňuje stručné formulace uvedené v RVP a uvádí, v jakých souvislostech lze získané poznatky aplikovat,“ uvedl úřad.

Botlík trvá na tom, že o logaritmických rovnicích se RVP pro odborné školy nezmiňuje. Uvádí se v něm pouze lineární a kvadratická rovnice a jejich soustavy a jednoduchá goniometrická rovnice.

Kritici se odvolávali na paragraf 73 školského zákona, podle nějž je účelem maturitní zkoušky ověřit, jak žáci dosáhli cílů vzdělávání stanovených rámcovým a školním vzdělávacím programem v příslušném oboru vzdělání. Ředitel Cermatu Jiří Zíka v reakci na nařčení z porušení zákona poukázal na ustanovení paragrafu 78a, že rozsah vědomostí pro společnou část maturity stanoví ministerstvo v katalozích požadavků. „Všechny testy vycházejí striktně z katalogů a každý je posuzován v průběhu tvorby i následně v rámci validace výsledků na shodu s RVP,“ uvedl.

Katalogy maturitních požadavků vytváří Cermat ve spolupráci s Národním ústavem pro vzdělávání. Posuzuje je nezávislá odborná komise ministerstva školství. Poslední novelou školského zákona byla lhůta, po jejímž uplynutí začnou úpravy požadavků platit, prodloužena ze dvou na čtyři roky.

ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.