Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Laureát Nobelovy ceny míru José Horta byl zapletený s StB

Česko

  12:06aktualizováno  12:44
PRAHA - Držitel Nobelovy ceny míru a někdejší prezident Východního Timoru José Ramos Horta byl evidován jako spolupracovník československé komunistické rozvědky. Státní bezpečnost (StB) ho vedla pod krycím jménem Malvaz, komunistickému režimu v tehdejší ČSSR dodával informace proti USA. Horta však takové obvinění popírá a tvrdí, že nabídku spolupráce odmítl. Kauzu v úterý otevřely servery iDnes a Echo24.

José Ramos Horta foto: WikipediaReprofoto

První setkání tajné služby s Hortou se uskutečnilo v listopadu 1977 v New Yorku. Spolupráci s ním navázal tajemník československé mise při OSN a pracovník československé rozvědky Jan Šturma, pravým jménem Jan Fila. Tehdy devětadvacetiletý Horta byl v OSN jako vyslanec hnutí Fretilin, což bylo Národně osvobozenecké hnutí Východního Timoru. O schůzkách Fily a Horty byl od června 1978 veden spis, který má přes 1400 stran.

José Ramos Horta

Horta se narodil v roce 1949 v tehdy portugalském Timoru. Aktivně se podílel na politickém vývoji ve Východním Timoru. V roce 1996 obdržel Nobelovu cenu za mír a v květnu 2007 se stal prezidentem Východního Timoru. V březnu 2012 se ucházel o druhý prezidentský mandát, v prvním kole voleb ale vypadl.

Hortova ochota stýkat se s československým diplomatem měla politické pozadí, píše iDnes. Hnutí Fretilin bylo podporováno z Číny a on chtěl spíše podporu tehdejšího SSSR. Cestu k němu chtěl najít přes jeho satelity. V listopadu 1979 se pak StB pokusila Hortu oficiálně získat ke spolupráci, s čímž údajně souhlasil, ale žádný dokument nepodepsal.

Podle historika Prokopa Tomka z Vojenského historického ústavu, jehož iDnes oslovil, není vůbec jasné, zda Horta byl aktivním spolupracovníkem. O jednoznačnou vědomou spolupráce podle něj nešlo.

Došlo až k 83 schůzkám

Z archivního spisu například vyplývá, že Horta předal Filovi na schůzce v srpnu 1980 dva materiály týkající se přímo Československa. Šlo o zprávy mezinárodní organizace právníků o situaci v ČSSR. Byly vytvořeny v režimu důvěrné pro NATO a výbor pro lidská práva.

Kontakty s Hortou se narušily koncem roku 1981 po odjezdu Fily z USA, na styky měl navázat nový rozvědčík Miloslav Plášek s krycím jménem Opavský. Definitivně spolupráce skončila v roce 1987, kdy byl svazek Malvaz archivován.

Podle dokumentů mezi Hortou a českým zpravodajcem uskutečnilo celkem 83 schůzek. Šestkrát dostal Horta peníze v hotovosti a dvakrát věcný dar. Horta ale tvrdí, že to není pravda. "Jediné co bylo, že když jsme se například setkávali v restauraci, tak platil pohoštění. Jednou mi dal plášť do deště, protože byla zima. To je vše. Nikdy jsem od nikoho nebral peníze," cituje Hortu iDnes.

Podle serveru echo24, který čerpá z rozhovoru bývalého novináře Mladé fronty Dnes Jaroslava Kmenty, Horta potvrdil, že se s Filou vídal a vyměnili si občas nějaké politické informace. Odmítl však, že by byl agentem. O tom, že ho tak StB zanesla do svých spisů, vůbec nevěděl. Když zjistil, že od tehdejšího Československa žádnou pomoc pro osvobozenecké hnutí nedostane, odmítal se s důstojníky nadále scházet.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat