4. ledna 2018 16:08, aktualizováno  19:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lavina v Tyrolsku zabila Čecha. Byl na uzavřené sjezdovce

Lavina (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lavina (ilustrační snímek). | foto: Shutterstock

ISCHGL Lavina v tyrolském lyžařském středisku Ischgl ve čtvrtek odpoledne zabila českého turistu. Muž byl podle policie na uzavřené sjezdovce, když se na protějším svahu utrhla lavina, informovala rakouská televizní a rozhlasová stanice ORF. Oběti lavin a nepříznivého počasí jsou hlášeny také například z Itálie či Francie.

Neštěstí v Tyrolsku se stalo po poledni, kdy byl Čech v zasažené lokalitě spolu s dalšíma dvěma osobami. Těm se lavina vyhnula. Sněhová masa se zjevně uvolnila sama od sebe. Oběť byla nalezena už mrtvá. Vyprošťování mrtvého těla bylo podle policie kvůli značnému lavinovému nebezpečí velmi obtížné.

Záchranáři byli přivoláni kolem 13:45 SEČ. Podle agentury APA jde o 43letého Čecha, který měl spolu s dvěma dalšími lidmi namířeno na sjezdovku, která byla už dva dny uzavřena. Čecha lavina zasypala v oblasti Velilltal. Druhé dva alpinisty převezla do údolí horská služba.

Laviny hrozí v Rakousku, Švýcarsku, Francii i Itálii

Ve značné části Alp bylo v posledních dnech po vydatných sněhových srážkách vyhlášeno zvýšené lavinové nebezpečí. V Rakousku, Švýcarsku, Itálii a Francii platí nyní vysoké stupně takového nebezpečí. Uzavřeno proto bylo mnoho silnic.

Například v celém Tyrolsku platí čtvrtý, tedy druhý nejvyšší stupeň lavinového nebezpečí a lavinová služba vyzývá k co největší obezřetnosti při pohybu ve volné přírodě. Středeční lavinu podle DPA kolem 14:00 SEČ vyvolala pravděpodobně německá skupina poblíž stanice lanovky. Na svahu hory Seeköpfl bylo velké množství sněhu a k tomu foukal silný vítr. Je pravděpodobné, že skupina lavinové nebezpečí podcenila.  

Krátce po lavině u Ischglu se utrhla lavina také poblíž tyrolského Söldenu na uzavřenou silnici. Podle prvních informací ale v tomto případě nepřišli k újmě lidé, ani vozidla.

Dva mrtvé si vyžádalo lavinové neštěstí na severu Itálie. Podle agentury DPA zahynuly ve středu matka s dcerou z Německa v lyžařské oblasti Schöneben-Haideralm. Úmrtí 45leté ženy a její 11leté dcery potvrdil lyžařský klub z bádensko-württemberského Ludwigsburgu, který vyjádřil svou soustrast. Dvojice byla součástí devítičlenné skupiny turistů z Německa. Ostatní zasypáni nebyli.

Ve Francii zabíjela bouře

Rakouský autoklub ÖAMTC doporučuje motoristům při cestách do západního Rakouska mít s sebou sněhové řetězy. Dopravu na mnoha silnicích podle něj komplikují uvázlé automobily.

Západní Evropu sužují sněžení, bouře a povodně. Ve francouzských Alpách byl vyhlášen nejvyšší stupeň lavinového nebezpečí a uzavřeno bylo například známé zimní středisko středisko Chamonix.

Z Francie jsou hlášeny dvě oběti bouří doprovázených silným větrem. Ve čtvrtek na jihovýchodě země zemřela v zaplaveném domě zavaleném bahnem třiadevadesátiletá žena. Už ve středu zahynul lyžař ve francouzském alpském středisku Morillon.

Ve Francii si bouře vyžádala také 29 zraněných, z toho čtyři těžce. Dva lidé zemřeli v důsledku živlu i ve Španělsku. Muže a ženu smetla v Baskicku na pláži velká vlna.

V savojském regionu se rovněž pohřešuje hasič, který zachraňoval pár stojící na střeše automobilu, jenž uvázl v řece.

Domácnosti jsou bez elektřiny

Na severu a severovýchodě Francie bylo v noci na čtvrtek bez proudu 35 tisíc domácností. Ve středu do bylo 225 tisíc domácností. Bouře způsobila smrt 21letého turisty, na něhož ve francouzských Alpách spadl strom. V metropoli Bernu zase vítr vyvrátil 13metrový vánoční strom.

Ve Švýcarsku bylo ve čtvrtek na 14 tisíc domácností bez elektřiny. Nedaleko města Lucern byl naměřen vítr dosahující v nárazech rychlosti 195 kilometrů za hodinu.

ČTK
m. Řehák Český není moravský ... 0:25 5.1.2018
Z. Paldus Komu není rady, tomu není pomoci. 22:06 4.1.2018
J. Kacena Zaslouzil si to 18:09 4.1.2018
M. Bilkova To je strašné,co píšete. 19:45 4.1.2018