Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Lázeňská rekonstrukce architektky Jiřičné

Česko

Právě dokončeným projektem bytového domu Sněžka podle návrhu světoznámé architektky Evy Jiřičné se mohou chlubit Mariánské Lázně. Rekonstrukce jednoho z nejstarších lázeňských domů nabízí luxusní bydlení na bezpochyby nejkrásnější adrese ve městě.

Dokonalé materiály, precizní zpracování, hra přírodního světla a elegance autorského rukopisu jedné z nejrespektovanějších architektek současnosti zdobí interiéry nově zrekonstruovaného domu, jehož historie sahá až do roku 1812 a mezi jehož hosty patřil například Johann Wolfgang Goethe či František Josef I. Původně lázeňský dům Sněžka se pod rukama profesorky Evy Jiřičné a architektů Petra Vágnera a Jiřího Huška z AI Design proměnil v moderní bydlení, ve kterém se snoubí restaurované historické prvky objektu s moderním zpracováním velkoryse pojatých apartmá a studií.

Sklo, ocel i historie Bytový dům Sněžka, původním jménem Prager Haus, je umístěn na hranici Lesníkova parku, který tvoří centrum města. Prostor před vchodem do domu ohraničuje novobarokní kolonáda a klasicistně empírový pavilon Křížového pramene. Bývalý lázeňský dům leží v mírném svahu a má pět nadzemních podlaží a podkroví, do kterých architektka Jiřičná se svým týmem umístila celkem dvacet jedna bytů a sedm ateliérů.

Interiéry byly ovšem zdevastované do té míry, že vyžadovaly kompletní rekonstrukci: v roce 1948 jej totiž dostaly k užívání Československé státní lázně a po roce 1989 se technický stav domu zhoršil natolik, že musel být jako havarijní dokonce uzavřen. O jak cenný architektonický skvost by jedno z nejslavnějších lázeňských měst republiky přišlo, je ovšem jasné až ve chvíli, kdy se objekt podařilo zachránit: vždyť pohled na chátrající památky není v České republice nijak neobvyklý. „Dům by pravděpodobně chátral dál, kdyby jej nezískal investor United Hotel Investments Bohemia,“ říká vedoucí stavebního úřadu v Mariánských Lázních Martin Pospíšil. „Ten byl totiž ochoten podstoupit riziko a martyrium příprav a realizace rozsáhlých rekonstrukčních prací,“ vysvětluje.

„Z architektonického hlediska bylo snahou navrátit Mariánským Lázním jednu z budov, která podle tradic 19. století poskytovala příležitost pro vytvoření zajímavého vnitřního vstupního a komunikačního prostoru,“ objasňuje detaily profesorka Jiřičná. „V atriu bylo umístěno skleněné schodiště a skleněný výtah, které hrou světla a stínů oživí celý vnitřní prostor pro každého, kdo se v budově pohybuje. Denní světlo díky tomu prochází prosklenou střechou až do vstupního podlaží,“ dodává.

Jak opravit památku Dům, který se nachází v historické části města, je obtížné opravovat i proto, že v podobných případech je dohled úředníků z památkové péče velmi přísný.

„Památkáři a architekti přistupují k projektu většinou s odlišnými názory a je třeba porozumění a spolupráce, aby výsledek byl k oboustranné spokojenosti,“ potvrzuje Eva Jiřičná. „K naplnění této spolupráce z našeho hlediska došlo, protože obě strany našly společné řešení, které projektu prospělo,“ říká.

Kompletní, ale citlivou proměnou historického objektu došlo k uvolnění prostor tak, aby nově vzniklé byty nabídly co největší podlahovou plochu. V nich Jiřičná s elegancí sobě vlastní zkombinovala modernistické pojetí se záchranou všech historických prvků, které ještě bylo možné restaurovat. Podařilo se obnovit nejen původní fasádu, ale i štukovou výzdobu některých interiérů.

Od samého počátku bylo snahou architektky vytvořit nové komunikační atrium s proskleným výtahem a schodištěm v místě bývalého vnitřního dvora, jehož původní ochozy nyní slouží jako předsíně a koupelny bytů. „Za tímto účelem jsme museli zrušit dvě stávající schodiště, která byla nahrazena novým, současným prvkem,“ přibližuje Jiřičná. „Struktura původního dělení bytů byla nahrazena volnou dispozicí obytných prostor, portály byly zachovány jako náznak v nově upravených stěnách. Naopak fasáda byla rekonstruována restaurátorským přístupem.“ Do podkroví vložila Jiřičná další podlaží, ve kterém jsou nyní umístěny dvě luxusní střešní apartmá o rozměrech 115 a 87 m2. Pouze z nich je přístupná střešní terasa, kterou společně s prosklenou střechou atria umně skryla za hřeben střechy.

Jiskru všem novým obytným prostorám dodává kromě promyšleného vnitřního uspořádání i jedinečný výhled na romantické lázeňské město. Prodejcem bytů je sám investor, cenu za metr čtvereční ovšem poskytuje pouze na vyžádání.

Síla je v jednoduchosti Jednotlivá apartmá se chlubí nadčasovým zpracováním: podlahy celého interiéru jsou pokryty masivními dubovými prkny, v koupelnách nalezneme spirálami vytápěnou keramickou dlažbu Marazzi, kuchyně jsou vybaveny spotřebiči prémiové značky Miele, koupelny mají celoskleněné zástěny. Ve vstupních prostorách je použita vápencová dlažba, stěny a stropy se pyšní restaurovanými štuky, čistotu celému interiéru dodává bílá výmalba.

Citlivě pojatá rekonstrukce Sněžky podle návrhu architektů Evy Jiřičné, Petra Vágnera a Jiřího Huška nastavuje bydlení v Mariánských Lázním novou úroveň. „Role architektů sice končí realizací projektu, ale budoucí uživatelé jistě ocení současný přístup k otázce bydlení i na takovém místě, jako je historická část Mariánských Lázní,“ dodává Jiřičná.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!