Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Le Penová varuje před uprchlíky

Česko

Šéfka francouzské krajně pravicové Národní fronty odmítá, že by její návštěva na ostrově Lampedusa byla provokací. Prý přijela „zjistit stav věcí“.

ŘÍM Šéfka francouzské krajně pravicové strany Národní fronta Marine Le Penová varovala Evropu před invazí uprchlíků z Afriky.

Podle agentury ANSA při své včerejší návštěvě italského ostrova Lampedusa, kam směřuje většina severoafrických migrantů, doporučila Itálii nevpouštět tyto utečence na své území. Uprchlíkům by podle Le Penové měly pomoci bohaté arabské země těžící ropu.

Poslankyně Evropského parlamentu (EP) Le Penová, která přijela na Lampedusu v doprovodu Maria Borghezia, zástupce italské xenofobní strany Ligy severu v EP, popřela, že by její návštěva měla být provokací. „Jsem jediná zahraniční poslankyně, která se přijela na Lampedusu podívat a zjistit stav věcí,“ uvedla.

Le Penová se sešla se starostou Lampedusy, se kterým hovořila o přibývajícím počtu uprchlíků, a poté navštívila místní uprchlický tábor. Od poloviny ledna na ostrově přistálo asi 10 tisíc lidí. „Bylo by hezké, kdybychom je mohli přijmout na evropskou loď. Ale to není možné, protože bychom se potopili. Není tu místo pro všechny,“ řekla francouzská politička na tiskové konferenci. „Migrační vlna směřující na Lampedusu je hospodářskou migrací, nemá nic společného s válkou. Ne v Tunisku, ale v Libyi je válka. Evropa není zdravá. Máme pět milionů nezaměstnaných, nemůžeme přijímat migranty,“ zdůraznila. Evropě podle Le Penové hrozí biblická invaze. „Proč bychom měli myslet na severoafrické státy?“ ptala se. „Pomoc by měla přijít od arabských ropných mocností,“ doplnila. Itálie by podle ní měla uprchlíkům pomoci pouze na moři dopravením vody a potravin.

Vlna uprchlíků směřujících na Lampedusu ze severní Afriky, zejména z Egypta a Tuniska, je stále stejně silná: průměrně přijíždí několik stovek lidí týdně.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...