Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Leasing čelí drtivému propadu

Česko

Odbyt leasingových společností se letos meziročně propadl o 51 procent. Na vině je ekonomická krize

PRAHA Tak špatné výsledky, jakých dosáhly leasingové společnosti v prvním čtvrtletí letošního roku, firmy ještě nepamatují.

Zásadním způsobem se na jejich odbytu podepsala ekonomická krize.

Meziročně se výkony leasingových společností za první tři měsíce roku v oblasti movitých věcí propadly o rekordních 51,5 procenta. Včera o tom informovala Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA).

Leasing movitých věcí za všechny společnosti sdružené v ČLFA (97 procent českého trhu) dosáhl v první čtvrtletí hodnoty 10,7 miliardy korun. V loňském roce to přitom za stejné období bylo 22,4 miliardy korun. Podle informací asociace se snížil také objem poskytnutých spotřebitelských úvěrů o 17,2 procenta na deset miliard korun.

„Vývoj významně ovlivnily nastupující hospodářská recese, problémy v řadě odvětví a slabá poptávka po investičních i spotřebitelských finančních produktech. Vedle toho bylo nutné také zpřísnit kritéria pro uzavírání nových finančních obchodů,“ vysvětlil propad odbytu Jiří Matula, místopředseda asociace. Podle něj se na neblahých kvartálních výsledcích podepsalo také odkládání leasingu osobních aut kvůli startu odpočtu DPH na všechny vozy bez rozdílu, který platí od letošního dubna. V neprospěch leasingu zafungovala také novela zkracující odpisy osobních vozidel na 24 měsíců. Obdobný názor na příčiny velmi špatných výsledků leasingových společností mají i analytici. „Dramatický pokles leasingu je logickým důsledkem oslabení výkonnosti ekonomiky,“ řekl například Jan Šimek, analytik společnosti Broker Consulting. Firmy v důsledku krize zavedly úsporná opatření a většina z nich zcela zastavila obnovu svého vozového a strojového parku. Podobně se chovají i fyzické osoby, což podle Šimka ovlivňuje také pokles zájmu o spotřebitelské úvěry. Leasingové společnosti jsou nyní ve velmi nezáviděníhodné situaci. Na jedné straně čelí klesající poptávce po jejich službách kvůli útlumu ekonomiky, na straně druhé ony samy musejí zpřísňovat kritéria pro své klienty. Jinak doplatí na zhoršující se platební morálku firem i fyzických osob.

„Peněz na půjčování máme dost, ale nyní není komu půjčovat. Solidních a solventních firem, které by měly zájem o služby leasingových společností, je v současné době prostě nedostatek,“ zaznívají hlasy od samotných pracovníků leasingových společností.

Společnosti čeká velmi těžký rok. Rekordní propad v odbytu zaznamenaly už v loňském roce, a to meziročně o 27 procent. Letos to ale bude podstatně více, „Podle našich očekávání bude celý rok 2009 pokračovat v podobném trendu, jaký byl v prvním čtvrtletí. Zvýšení zájmu o leasing a spotřebitelské úvěry se může objevit nejdříve v posledním čtvrtletí letošního roku,“ doplnil Šimek.

„Předpokládáme, že si leasing udrží své postavení na trhu, neboť je ve všech vyspělých tržních ekonomikách plnohodnotným a v řadě ohledů i nejvýhodnějším nástrojem k financování. Jeho využitelnost poroste v dobách omezení přístupu k úvěrům,“ popsala Jiřina Tapšíková, jednatelka leasingové společnosti ŠkoFIN.

***

Rozdělení leasingu movitých věcí

29,7 % STROJE A ZAŘÍZENÍ

23,6 % NÁKLADNÍ AUTOMOBILY

22,7 % OSOBNÍ AUTOMOBILY

15,9 % UŽITKOVÉ AUTOMOBILY

2,7 % OSTATNÍ TĚŽŠÍ SILNIČNÍ VOZIDLA

2,0 % IT, KANCELÁŘSKÁ A KOMUNIKAČNÍ TECHNIKA

1,7 % AUTOBUSY, TROLEJBUSY

1,4 % OSTATNÍ

0,2 % LODĚ, LETADLA, VAGONY, LOKOMOTIVY

0,1 % MOTOCYKLY

Pořadí leasingových společností podle

objemu vstupního dluhu leasingu

movitých věcí v 1. čtvrtletí 2009 (v milionech korun)

Leasingová společnost Objem

ČSOB Leasing 1 210,99

VB Leasing 1 000,80

UniCredit Leasing 910,10

LeasePlan 867,90

Deutsche Leasing 806,90

Credium 461,29

Mercedes-Benz Financial Service 444,02

SG Equipment Finance 416,44

ŠkoFIN 416,00

s Autoleasing 343,21

Pokles objemu leasingu v roce 2009

Leasingové společnosti financovaly v 1. čtvrtletí 2009 stroje, zařízení a dopravní prostředky za 10, 71 miliardy korun. Proti 1. čtvrtletí 2008 to představuje meziroční propad o 51,5 %.

Leasingové společnosti financovaly v 1. čtvrtletí 2008 stroje, zařízení a dopravní prostředky za 22,4 miliardy korun. Proti 1. čtvrtletí 2007 to představuje meziroční propad o 8 %.

Objem spotřebitelských úvěrů se snížil o 17,2 procenta na deset miliard korun.

„Pokles leasingu je důsledkem oslabení výkonnosti ekonomiky.“

„Peněz na půjčování máme dost, ale nyní není komu půjčovat.“

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...