Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Leasing postihl letos těžký propad

Česko

PRAHA Ekonomická krize si letos vybírá krutou daň u leasingových společností. Zájem o leasing movitých věcí sice klesal již v minulém roce, ale letos je situace ještě horší. Podle včerejších údajů České leasingové a finanční asociace (ČLFA) se objem leasingu za první tři čtvrtletí letos propadl o více než polovinu.

Členské společnosti ČLFA financovaly v 1. až 3. čtvrtletí 2009 prostřednictvím leasingu stroje, zařízení a dopravní prostředky v celkovém objemu jen ve výši 30,94 miliardy korun. Vloni to bylo ve stejném období ještě více než 70 miliard korun. Meziroční propad tak dosáhl téměř 56 procent.

„Ekonomická situace a nejisté perspektivy řady podnikatelů nadále snižují poptávku po financování investičních aktivit. Projevují se i zpřísněná kritéria pro hodnocení zákazníků, financovaných komodit i rizik spojených s transakcí u poskytovatelů nebankovního financování,“ komentoval výsledky místopředseda představenstva asociace Jiří Matula.

Právě na leasingu strojů, zařízení a dopravních prostředků je vidět, v jaké situaci se letos nachází velká část podnikatelů. „Firmy letos zastavily téměř veškeré investice, které nebyly nutné. Všichni s napětím vyčkávají, jak se bude ekonomická krize vyvíjet dál a kdy konečně nastane oživení,“ uvedl jeden z obchodníků společnosti UniCredit Leasing. Značné propady objemu leasingu strojů, zařízení a automobilů jsou podle něj jen logickým důsledkem krize.

Pád leasingu letos ale zasáhl celou Evropu. Objem evropského leasingu v prvním pololetí poklesl podle Federace evropských leasingových asociací Leaseurope meziročně o třetinu. Český leasingový trh zaujímá v evropském měřítku 14. místo, mezi novými evropskými tržními ekonomikami je na místě prvním.

Leasingové společnosti ale nepociťují pokles zájmu o své služby jen v letošním roce. Nemalý propad postihl tento sektor také v roce 2008. Tehdy společnosti ČLFA financovaly movitý majetek v objemu 95,5 miliardy korun, což bylo o 27 procent méně než v roce 2007.

***

Leasingové obchody

údaje za 1. až 3. čvrtletí

2008

70,2

2009

30,9

v mld. Kč

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...