Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Leasing se propadl o polovinu

Česko

Ochota spotřebitelů zadlužovat se dramaticky klesla, zoufají si leasingové společnosti

PRAHA Lidé i podniky se v současné hospodářské krizi drží zpět a odkládají investice.

Strach firem i domácností ze zadlužování se projevil i v poklesu objemu leasingu.

V prvním pololetí letošního roku se objem domácího leasingu meziročně propadl až o 54,2 procenta. Vyplývá to ze včera zveřejněných dat České leasingové a finanční asociace (ČLFA).

„Za tímto propadem stojí zejména razantní pokles investiční aktivity českých firem,“ řekl Martin Kofroň, předseda představenstva (ČLFA). Leasingové firmy sdružené v asociaci během prvního pololetí financovaly stroje, zařízení a dopravní prostředky celkem za 22,8 miliardy korun.

Vzhledem k tomu, že členové ČLFA mají zhruba 97 procent českého leasingové trhu movitých věcí, dá se odvodit, že touto formou se v Česku financoval majetek celkem za 23,5 miliardy korun.

Zajímavým dopadem ekonomické krize na firmy je výrazná změna podílu finančního a operativního leasingu. „Je zřejmé, že zájem o operativní leasing se mezi firmami zvyšuje,“ řekl Kofroň.

Podíl operativního leasingu vzrostl z loňských 19,7 procenta na 26,04 procenta. V případě nákupu věci s využitím finančního leasingu zůstane po splacení dané částky kupovaný předmět klientovi. Ten se však během splácení musí starat o údržbu majetku.

Operativní leasing je v zásadě jen zprostředkování pronájmu. Na konci splácení firmě nezůstane nic, ale během „pronájmu“ se nemusí starat o žádnou údržbu.

Navíc firmě dává možnost lépe si rozvrhnout a plánovat náklady po celý rok.

„Pokud společnost například financuje svoji vozovou flotilu pomocí operativního leasingu, nemusí být na počátku zimy zaskočena částkou, kterou musí zaplatit za přezutí zimních gum,“ řekl Jiří Matula, místopředseda ČLFA a generální ředitel UniCredit Leasing.

I letos mají klienti největší zájem o leasing silničních vozidel. Mírně se zvýšil podíl leasingu osobních aut. Naopak snížení zaznamenal leasing lehkých užitkových vozidel, nákladních aut a ojetých osobních vozů.

Největší zvýšení však potkal segment strojů a zařízení. Jeho podíl se v letošním prvním pololetí zvýšil z loňských 24,8 procenta na 34,9 procenta.

Výraznou měrou k nižšímu objemu obchodů leasingových společností přispěl i pokles spotřebitelské poptávky po finančních produktech. „Klesla ochota spotřebitelů se zadlužovat, lidé jsou opatrnější,“ řekl Kofroň. Podle něj se spotřebitelská poptávka snížila stejným, ne-li vyšším tempem jako zájem firem o investice. Společnosti sdružené v leasingové asociaci poskytly v prvním pololetí letošního roku úvěry pro soukromou potřebu v celkovém objemu 20,5 miliardy korun. To je o 22 procent nižší suma než loni ve stejném období.

„Jediným segmentem, který v prvním pololetí zaznamenal nárůst, jsou podnikatelské úvěry a splátkové prodeje,“ řekl Kofroň. V tomto segmentu se objem úvěrů meziročně zvýšil o 11,4 procenta. Firmy sdružené v asociaci ČLFA poskytly více než 28 tisíc úvěrů v celkovém objemu převyšujícím 11 miliard korun.

Pokles hlásí celá Evropa Česko však neprožívá útlum leasingového trhu samo. Podle Federace evropských leasingových asociací Leaseurope se objem evropského leasingového trhu v prvním pololetí snížil o celou třetinu. V loňském roce přitom tento pokles tvořil pouze 4,1 procenta.

Největší propad letos zaznamenalo Španělsko, a to hned o 59 procent. Na druhém místě se umístilo Česko s poklesem o 54,2 procenta. Bronz v žebříčku největších propadů patří Itálii a Polsku, jejichž trh se zmenšil o 40,9, respektive 40,4 procenta.

Německo, největší evropský trh co do objemu poskytnutých leasingových smluv, zaznamenalo více než pětinový pokles.

***

Leasing prudce padá

Vývoj některých

evropských leasingových

trhů v prvním pol. 2009

(pokles v procentech)

Německo 20,8

Francie 24,7

Velká Británie 29,5

Polsko 40,4

Itálie 40,9

Česká republika 54,2

Španělsko 59,0

Zdroj: Evropská federace národních

leasingových asociací Leaseurope

Podnikatelské zaměření klientů využívajících leasing na nákup movitých věcí

zemědělství

7 %

služby, veřejný sektor 4,4 %

průmysl, stavebnictví

41,3 %

47,3 %

služby, soukromý sektor

Zaměření leasingu movitých předmětů podle komodit

osobní automobily

23,8 %

ostatní komodity 4,6 %

34,9 %

stroje a zařízení

nákladní automobily

20 %

12,9 % užitkové automobily

1,8 % IT, kancelářská a komunikační technika

Zdroj: ČLFA

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...