Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Léčba bezdomovců? Charita

Česko

Ředitel bohnické léčebny zřídí konto na příspěvky pro psychicky nemocné bezdomovce

PRAHA Případ bezdomovce Miroslava Szamszelyho, který zachránil novorozence pohozeného v popelnici a nakonec skončil v psychiatrické léčebně, vyburcoval město i odborníky k řešení dlouhodobých potíží s psychicky nemocnými lidmi bez domova. Radní pro sociální věci Jiří Janeček (ODS) a ředitel léčebny v Bohnicích Ivan David chtějí pro takové lidi zřídit nový specializovaný azylový dům. Peníze na něj budou žádat od ministerstva práce a sociálních věcí. V současné době je v péči bohnických psychiatrů pětašedesát bezdomovců.

„Azylový dům specializovaný na lidi s psychickou poruchou nebo nemocí by měl sloužit k doléčování pacientů z bohnické léčebny a umožňovat nad nimi ještě částečný dozor. Zabránilo by se tak tomu, aby hned po propuštění z léčebny skončili na ulici, nebo aby naopak v léčebně zabírali místa pro akutnější případy,“ řekl Janeček. Taková následná péče se zamlouvá i Davidovi. Ten hodlá pacienty, kteří budou v léčebně hospitalizováni déle než dva měsíce, podrobit standardizovaným testům a zjistit, zda ještě potřebují péči lékařů. Pokud bude jejich stav lepší, budou přemístěni do nového azylového zařízení. Jiří Janeček a Ivan David se včera shodli na textu dopisu, který odešlou ministrovi práce a sociálních věcí Petru Nečasovi, kterým jeho úřad požádají o peníze na výstavbu speciálního zařízení.

Hlavní město už provozuje tři podobné azylové domy, všechny jsou ale daleko od Prahy, v Terezíně, v Krásné Lípě a ve Svojšicích, a navíc jsou neustále přeplněné. Čekací lhůty na umístění do těchto ústavů bývají až šest let.

Radní s ředitelem léčebny ale zatím nevyřešili otázku, kdo má hradit poplatky za pobyt v léčebně za nemajetné bezdomovce. Podle nového zákona by měli platit za den hospitalizace šedesát korun. Podle Janečka jde o systémový problém, který má vyřešit ministerstvo zdravotnictví, nikoli hlavní město. „My jim nabízíme řadu možností, jak si na nemocnici vydělat, například na lodi Hermes nebo v azylových domech,“ říká Janeček

S originálním řešením, jak platit za bezdomovce, přišla bohnická léčebna. Ta se inspirovala vlnou solidarity, která propukla u případu Miroslava Szamszelyho. Poté, co se ukázalo, že si Szamszely bude muset hradit pobyt v léčebně sám, se totiž nabídlo deset až patnáct sponzorů s tím, že mu pobyt v Bohnicích uhradí.

Ředitel David chce proto už v pátek zřídit speciální konto, kde budou lidé moci podporovat i ostatní bezdomovce. „Je to taková analogie s pořadem Chcete mě?. Něco jako platby Čechů na vzdělání afrických dětí. I když bezdomovci nejsou tak přítulní a perspektivní jako malí Afričané,“ říká David. Bezdomovci by tak mohli mít v budoucnu na internetových stránkách i své medailony, podle kterých by si je lidé vybírali.

Autor: