Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Léčba rakoviny se daří, Češi dohánějí Západ. Naopak Maďaři či Slováci jsou na tom nejhůř

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Praha Karla má dlouhodobě zvýšený cholesterol v krvi. „Největší hrůzu mám ale z toho, že onemocním rakovinou,“ tvrdí. Její strach přitom nemá takové opodstatnění. Statisticky má totiž mnohem větší pravděpodobnost, že ji skolí právě nějaká nemoc srdce či cév.

Choroby oběhové soustavy, jako jsou cévní mozková příhoda, infarkt myokardu, ischemická choroba srdeční či kornatění tepen, jsou totiž v Evropě zabijákem číslo jedna. Vyplývá to z analýzy projektu Evropa v datech, kterou mají LN exkluzivně k dispozici.

Na vzniku těchto nemocí se podílí především nedostatek pohybu, tučná strava, dlouhodobý stres, obezita, alkohol, kouření či nedostatek spánku. Umře na ně každý třetí Evropan, Čechů dokonce ještě o něco více – 40 procent mužů a 45 procent žen.

Rakovina je až druhá v pořadí, skoná na ni „jenom“ každý čtvrtý. Hodně pak záleží na tom, jaké je člověk národnosti. Tumory nejvíc kosí Maďary, Chorvaty a Slováky, nejméně pak Turky a Kypřany. Češi jsou na tom sice stále o něco hůře, než je evropský průměr, avšak postupně se k němu přibližují. Úmrtnost na rakovinu totiž klesá v Česku ještě rychleji než v celé EU.

Roli v tom hraje lepší prevence, zdravější životní styl i kvalitní zdravotnictví. „Je to úžasné. Nezůstáváme u východního bloku, skutečně se začínáme posouvat a naše výsledky jsou srovnatelné se západní Evropou. Je to dáno jednak screeningovými programy, včasným záchytem i dokonalejší terapií, která je u nás dostupná a hrazená, což není úplná samozřejmost,“ komentovala to předsedkyně České onkologické společnosti Jana Prausová.

Klesá sice i množství úmrtí na nemoci srdce a cév, kde k hlavním rizikovým faktorům patří vysoká hladina cholesterolu a vysoký krevní tlak. V tomto případě však stále přetrvává vysoký rozdíl mezi postkomunistickými zeměmi a Západem. Kardiovaskulární příhodě tak stále podlehne třikrát méně Francouzů, než kolik za rok usmrtí Čechů.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!