Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

VIDEO: Ochrnuté ženě pomáhá jen konopí, i přes vyhraný soud je odkázaná na nelegální zásoby

Česko

  5:00
PRAHA - „Přijde mi to jako geniálně zakamuflovaná genocida, těch, kteří už nejsou potřební,“ říká pacientka Martina Kafková s těžkou formou roztroušené sklerózy. Denně užívá tři gramy léčebného konopí v „jointech“, další tři v jídle. Padesátiletá žena se tak zbavuje silných křečí a nesnesitelných bolestí. Nic jiného jí nepomáhá. Pojišťovna však její žádosti o přiznání individuální náhrady této látky opakovaně odmítá, třebaže se pacientky zastal soud. Nyní probíhá dle zjištění serveru Lidovky.cz další správní řízení.

Jde o bezprecedentní případ. Pacientka trpící roztroušenou sklerózou zažalovala pojišťovnu, že řádně neprojednala její žádost o individuální hrazení léčebného konopí. Ve sporu uspěla. Z rozsudku Městského soudu v Praze vyplývá, že je předchozí rozhodnutí VZP zrušeno a věc musí být znovu prošetřena.

Jiná léčba než pomocí konopí Kafkové žijící v ústavu pro pacienty s roztroušenou sklerózou nezabírá. Konopné cigarety jí tlumí ukrutné bolesti a křeče. Tedy společně s konopím nakládaným v lihu a dalšími třemi gramy v jídle. Všeobecná zdravotní pojišťovna ovšem její argumentaci o léčbě odmítá a trvá na tom, že zákon neumožňuje jednat jinak.

Částečně ochrnutá Martina Kafková z Týna nad Vltavou začala mít vážné zdravotní problémy ve svých sedmadvaceti letech. Tehdy poprvé zakopla na rovném chodníku. „Zasmáli jsme se tomu, protože neměla o co zakopnout,“ líčí serveru Lidovky.cz její otec Zdeněk Majzlík momenty, kdy ještě netušil, co se jeho dceři děje.

Odkázaná na elektrický vozík

Bezdůvodné klopýtání se ale objevovalo čím dál častěji. K tomu se přidávalo i motání hlavy a další potíže. Rok nato chodila Kafková o berlích. V průběhu dalších dvou let skončila na vozíku. Dnes ho s ohledem na pokročilý stav nemoci nemůže už ani ovládat. Sama totiž nezvládá žádné úkony. Když výjimečně píše mail, ťuká kloubem na ruce do klávesnice.

O NEMOCI

Je chronické autoimunitní onemocnění, při kterém lidský imunitní systém napadá centrální nervovou soustavu. To ovlivňuje schopnost nervových buněk v mozku a míše spolu vzájemně komunikovat.

Nemoc postihuje zejména mladé dospělé (od 20 do 40 let) a její výskyt je častější u žen (přibližně v poměru 2:1).

Pro roztroušenou sklerózu neexistuje žádná přímá léčba. Dostupné léky se zaměřují především na zmírnění obtíží, předcházení nových atak, zpomalení progrese onemocnění a zabránění invalidity.

Pomoct ji nedokážou už ani její rodiče-důchodci. „Jen ji položit do vany, je téměř nemožné,“ říká otec. Kafková proto žije v ústavu sv. Josefa v Žirči, který se specializuje na pacienty s roztroušenou sklerózou.

Od ukrutných bolestí a křečí jí pomáhá právě léčebné konopí, které ovšem stále není dostupné v lékárnách, byť by měl stát takovou léčbu pacientům zajišťovat. Jeho cena je navíc několikanásobně vyšší než cena „na ulici“ - z nelegálních zdrojů.

Proto Kafková požádala VZP o přiznání individuální náhrady. Odkazovala se na zákon o veřejném zdravotním pojištění. Ten říká, že „příslušná zdravotní pojišťovna hradí ve výjimečných případech zdravotní služby jinak zdravotní pojišťovnou nehrazené, je-li poskytnutí takových zdravotních služeb jedinou možností z hlediska zdravotního stavu pojištěnce.“ Podle Kafkové je léčebné konopí její jedinou účinnou léčbou.

Jenže pojišťovna tuto žádost odmítla. Kafkové nepomohlo ani následné odvolání. A ačkoli správní žaloba, kterou v minulosti podala, pro ni dopadla příznivě, výsledek je stále stejný – léčebné konopí jí pojišťovna neproplácí. Pojišťovna argumenty Kafkové, jejích advokátů i ošetřujících lékařů pacientky nebere v potaz. 

„Soud se nezabýval, zda léčba má být hrazena či nikoliv, ale posuzoval jednotlivé kroky, které pojišťovna učinila ve správním řízení. A na základě toho soud vrátil pojišťovně věc k dalšímu projednání. VZP žádost znovu posoudila a opětovně dospěla k rozhodnutí, že nejsou splněny zákonné podmínky pro úhradu léčby z prostředků veřejného zdravotního pojištění,“ uvedla v odpovědi pro server Lidovky.cz mluvčí pojišťovny Lucie Krausová. 

A dále tvrdí, že podle zákona zdravotní pojišťovny hradí ve výjimečných případech, pokud je prý daná léčba jedinou možností z hlediska zdravotního stavu pojištěnce. V případy Kafkové toto ale VZP vylučuje. „Poskytnutí konopí pro léčebné použití však nebylo v tomto případě shledáno za jedinou možnost léčby, protože zde nebyly využity veškeré možnosti farmakologické léčby,“ sdělila Krausová. 

Pacientka s roztroušenou sklerózou Martina Kafková
Pacientka s roztroušenou sklerózou Martina Kafková s rodiči v Žirči.

V tomto je VZP po celou dobu názorově konzistentní. „Klientka řádně neabsolvuje rehabilitaci hrazenou z veřejného zdravotního pojištění, kterou jí lékaři doporučují jako nezbytnou. Odmítá jakékoliv jiné navržené varianty léčby, které připadají podle standardů odborné společnosti v úvahu. Zájem má pouze o konopí. Za této situace ovšem rozhodně nelze hovořit o tom, že by konopí bylo jedinou možností léčby,“ uvedl mimo jiné už v minulosti mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý. 

Otec Kafkové ovšem toto tvrzení rozporuje. Cvičení je podle něj u dcery nemožné, neboť má „tělo po částečném ochrnutí jak hadrová panenka“.

Odmítavé rozhodnutí pojišťovny Kafková s jejími advokáty považuje nadále za nesprávné, nadto i nezákonné, a odmítá pojišťovně ustupovat. Odkazují se přitom na zákon o léčivech, který obsahuje právní úpravu umožňující použití přípravků s obsahem konopí. 

„Z toho lze dovodit, že sám zákonodárce účinnost léčebného konopí uznává, když jej zahrnuje do zákona o léčivech. Je zde tedy jasně patrná vůle zákonodárce poskytnout svým občanům léčebné konopí jako jedno z léčiv, čímž zákonodárce také vyjádřil své přesvědčení o jeho účinnosti,“ uvedli právníci. Pojišťovna podle nich tedy nemůže tuto vůli zákonodárců popřít svým tvrzením, že nepovažuje účinky léčby konopím za dostatečně prokázané.

A advokáti zmiňují i další argumenty. Například to, že vyčerpání všech možností léčby hrazených pojišťovnou není podmínkou stanovenou zákonem. 

Taková argumentace je prý „mimořádně podobná aplikaci na testovacích zvířatech ve farmaceutických laboratořích“. Navíc je podle jejich vyjádření nemyslitelné, „aby v 21. století uvažoval orgán, zodpovědný za zdraví občanů, o žalobci, jako o testovacím subjektu.“

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...