22. února 2018 14:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Led na Lipně sílí, bruslaři by mohli brzy vyrazit na magistrálu

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Shutterstock

ČESKÉ BUDĚJOVICE Teploty pod bodem mrazu a dostatek sněhu nabízejí velká lyžařská střediska na jihu Čech. Ale lyžování není jediná aktivita, kterou budou moci turisté využít. Na zamrzlé hladině lipenské přehrady by mohli od víkendu vyrazit na bruslařskou magistrálu. Vyplývá to z informací provozovatelů středisek, které ve čtvrtek získala ČTK.

„Sledujeme předpověď, která přináší mrazivé teploty, a stále doufáme, že se podaří otevřít magistrálu již na víkend,“ řekl mluvčí lipenského skiareálu Vojen Smíšek. Upravovaná dráha by spojila Lipno nad Vltavou, Frymburk a Přední Výtoň. Hasiči z Frymburku proto už pomocí speciální šestikolky upravili dvoukilometrový ovál směrem na Přední Výtoň. „Pokud bude nadále mrznout, je reálné, že dráha bude oficiálně otevřena o víkendu,“ uvedl Martin Řezáč ze společnosti Lipno marketing.

Led na přehradě sílí, ale stále nedosahuje potřebné tloušťky 18 centimetrů. „Apelujeme na všechny bruslaře, aby dbali na svou bezpečnost, sledovali aktuální informace o síle ledu a v případě, že magistrála nebude otevřená, na ledovou plochu raději nevstupovali,“ řekl Smíšek.

Rekreanti mohou využívat na Šumavě a v okolí upravené sjezdovk

y. Třeba ve středisku Skiareál Lipno na nich leží až 80 centimetrů sněhu. „Podmínky pro lyžování jsou nyní na Lipně ideální,“ řekl ředitel střediska Petr Dušek.

Podobně tomu je i na česko-rakouské hranici v areálu Hochficht. „Otevřeny jsou všechny sjezdovky o celkové délce 21 kilometrů a pro běžkaře je upraveno 79 kilometrů tratí pro klasický styl i bruslení,“ řekl Řezáč.

Dostatek sněhu je i v areálu na Zadově. V provozu jsou všechny sjezdovky a provozovatelé upravili několik desítek kilometrů stop pro běžkaře.

ČTK