Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za požárem hotelu v Praze s pěti mrtvými stojí neznámý člověk. Policie řeší možný úmysl

Hasiči zasahují v pražském hotelu Eurostars David, v němž vypukl požár. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hasiči zasahují v pražském hotelu Eurostars David, v němž vypukl požár. | foto: HZS Praha - Milan Pacík

Praha Pražští hasiči ukončili šetření příčiny požáru v hotelu Eurostars David v ulici Náplavní z ledna tohoto roku, kvůli němuž zemřelo pět lidí. Podle závěrů expertů byly zjištěny nedostatky v zajištění požární bezpečnosti hotelu. „Neprokázané zavinění neznámé osoby znamená, že po vyloučení technické závady požár způsobila neznámá osoba buď nedbalostním jednáním nebo s úmyslem. Prozatím to však nelze jednoznačně určit,“ napsal serveru Lidovky.cz mluvčí pražského hasičského sboru Martin Kavka.

V pražském hotelu v Náplavní ulici vypukl požár v sobotu 20. ledna. Tragédii nepřežilo pět cizinců - dvě Jihokorejky, Němec, Němka a Nizozemec. Desítky dalších lidí byly zraněny, někteří velmi vážně. Škoda podle původních odhadů hasičů přesáhla 20 milionů korun. Tragédii již dříve zevrubně popsal reportér serveru Lidovky.cz.

Aktuální závěry vyšetřování lednové tragické události v Náplavní ulici hovoří jasně: byly zjištěny nedostatky v zajištění požární bezpečnosti hotelu. Technická závada tedy byla vyloučena. 

„Vyšetřovatelé pražských hasičů provedli s Policií ČR sérii několika došetření a vyšetřovací pokus tragického požáru hotelu EUROSTARS David,“ uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka s tím, že po delším a důkladném vyhodnocení všech expertíz Kriminalistického ústavu a Technického ústavu požární ochrany byla jednoznačně vyloučena technická závada. 

Hasiči zasahují v pražském hotelu Eurostars David, v němž vypukl požár.
Evakuace zachráněných hostů, kteří unikli před požárem hotelu v pražském centru.

Na základě dalších poznatků bylo ve spolupráci s policií stanoveno, že příčinou vzniku požáru je neprokázané zavinění neznámé osoby. „Neprokázané zavinění neznámé osoby znamená, že po vyloučení technické závady požár způsobila neznámá osoba buď nedbalostním jednáním nebo s úmyslem. Prozatím to však nelze jednoznačně určit,“ doplnil pro server Lidovky.cz Kavka. 

S ohledem na zmíněné skutečnosti bude celá věc s majitelem hotelu řešena ve správní řízení. „Výsledky zjištění příčiny vzniku požáru jsme předali kriminalistům Policie ČR, která se případem i nadále zabývá,“ sdělil pražský hasičský záchranný sbor, který provedl v řetězci hotelů EUROSTARS David řadu kontrol, jejichž výsledky vyhodnocuje.

„Hořel celý hotel, to jsem viděl poprvé za celou svou hasičskou praxi,“ řekl tehdy serveru Lidovky.cz Antonín Šustr, velitel hasičské směny, který zasahoval požáru. „Ta situace byla nepřehledná. Přijeli na místo, a opravdu hořel celý hotel, což jsem viděl poprvé za svou hasičkou praxi. Celá aula, první, druhé i třetí patro. Z oken šly plameny,“ líčil Šustr tragédii.

Záchranáři vyšetřili po požáru 34 lidí, které hasiči dostali z hořící budovy. V nemocnicích skončilo osm lidí. Podle mluvčí záchranné služby Jany Poštové mezi zraněnými nebyli pacienti s popáleninami - převažovaly případy, kdy se lidé nadýchali kouře. Při zásahu se zranili také dva hasiči. Příčinou požáru mohla být závada na klimatizaci, ve hře byly ale všechny možnosti.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!