Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ledovec taje čtyřikrát rychleji

Česko

KODAŇ Ledový příkrov v Arktidě odtává mnohem rychleji, než ukazovala dosavadní měření. Vyplývá to z pozorování Dánského vesmírného střediska a University of Colorado. „Až do roku 2004 ztrácela ledovcová masa na jihovýchodě ostrova 50 až 100 krychlových kilometrů ročně. Od této doby se tání zrychlilo na 300 krychlových kilometrů za rok. To je skok o 400 procent, což je velmi znepokojující,“ řekl vedoucí projektu Abbas Khan. Podle studie zveřejněné v internetovém vydání odborného časopisu Geophysical Research Letters tají grónské ledovce čtyřikrát rychleji než na počátku tohoto desetiletí. Z ledovců v jihovýchodním Grónsku se oddělují kry, jejichž jedna strana měří až 6,5 kilometru. „Je to alarmující vývoj. Nevíme však, zda za něj může globální oteplování nebo jiné faktory,“ říká Khan.

Vědci sledovali tání ledu pomocí supercitlivých stanic GPS umístěných na skalách a podél okraje ledovce.

Grónský ledový příkrov pokrývá plochu 1,7 milionu kilometrů čtverečních a je až 3,2 kilometru silná. Je jediným ledovcem kontinentálního typu na severní polokouli. Odborníci jeho vznik datují do doby asi před sedmi miliony let. Většina ostatních světových ledovců, včetně horských ledovců na všech kontinentech také vykazuje úbytek ledové masy.

Autor:

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat