1. prosince 2018 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pozor na ranní ledovku. Námrazy mohou potrápit řidiče i v sobotu, před dramatickým oteplením

Nebezpečná ledovka (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nebezpečná ledovka (ilustrační snímek) | foto: HZS Karlovarského kraje, Facebook

Praha/Karlovy Vary/Plzeň Hrozba ledovky, která způsobila problémy v dopravě i chodcům na západě Čech už v pátek večer, hrozí i v sobotních ranních hodinách. Varování meteorologové vydali s platností až do devíti hodin ráno a platí pro západní i střední Čechy. Podle meteorologů by lidé neměli vycházet ani vyjíždět s autem, a pokud nemají jinou možnost, musí počítat s prodloužením doby jízdy.

Výstraha před velmi silnou ledovkou s extrémním stupněm nebezpečí platí do sobotních 09:00 pro celý Karlovarský kraj, většinu Plzeňského kraje, Chomutovsko, Lounsko a Mostecko v Ústeckém kraji a také pro Rakovnicko.  

O něco nižší stupeň - výstraha před silnou ledovkou s vysokým stupněm nebezpečí - platí do sobotního rána v celém Plzeňském kraji a částech krajů Jihočeského, Středočeského a Ústeckého. Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí je vyhlášena v Praze, Libereckém kraji, většině středních Čech a částech krajů Jihočeského, Pardubického a Královéhradeckého.

Čím víc na východ, tím méně tvorba nebezpečné ledovky hrozí. Místo ní ale meteorologové na noc a sobotní ráno předpovídali sněžení. „Mrznoucí déšť by se pak vyskytoval jen ojediněle,“ uvedl meteorolog Pavel Borovička z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) pro server Lidovky.cz.

V Karlovarském a Plzeňském kraji kvůli ledovce od pátečního rána bouraly desítky aut, nehody si vyžádaly několik zranění. Velmi nebezpečná je situace na silnici 13 mezi Bočí a Stráží nad Ohří, na níž kvůli ledovce uvízly kamiony. Potíže zaznamenali také motoristé na dálnici D6, která byla po nehodě pěti aut zhruba dvě hodiny neprůjezdná mezi Citicemi a Kynšperkem ve směru na Cheb.

Ledovku způsobují mrznoucí srážky a teploty pohybující se okolo nuly. Stejné nebezpečí hrozí při tání a opětovném namrzání sněhových srážek. Na vzniklé situaci není podle Borovičky nic abnormálního, jak řekl v pátek pro Lidovky.cz. Podobné problémy způsobuje počasí v tuto roční dobu pravidelně.

Počasí navíc nemá řidiče a chodce trápit dlouho. Už v neděli se podle informací ČHMÚ začne rychle oteplovat a v pondělí už mají teploty sahat k deseti stupňům nad nulu.

zufZuzana Formánková, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!