Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Legendární Praga brzy zmizí

Česko

MOSKVA Restaurant Praga, jeden z nejstarších a nejznámějších v Moskvě, změní v brzké době majitele a nejspíš také jméno.

Podle zpráv moskevských médií se má novým vlastníkem stát italský módní návrhář Roberto Cavalli. Dosavadní ruský majitel podniku prý doufá, že legendární restauraci prodá za bezmála půl miliardy dolarů (9 miliard korun).

Praga byla po dlouhá desetiletí považovaná za neodmyslitelnou kulinářskou ozdobu moskevského centra. Oblíbeným místem schůzek moskevské smetánky se stala už v carském Rusku, její historie sahá do sedmdesátých let 19. století. Její sály využívala ke svým intelektuálním debatám moskevská kulturní a politická elita, prostory restaurantu byly prestižním místem pro pořádání svateb a rodinných oslav.

Restaurant byl původně jídelnou moskevských kočích a vozků, ale když dům koncem 19. století koupil bohatý kupec Semjon Tararykin, prošel podnik nákladnou rekonstrukcí. Výsledkem byl honosný restaurant, který ve svých zdech pravidelně hostil takové veličiny ruské a světové kultury, jakými byli Lev Tolstoj, Ivan Bunin nebo Maxim Gorkij.

Po bolševické revoluci restaurace ztratila na čas svůj věhlas i název, ale postupně se obojí vrátilo. V sovětských dobách podnik přišel o svůj aristokratický šarm i klientelu, ovšem proslulost mu zůstala.

Po rozkladu SSSR pak začal pro restauraci nový život, u jehož zrodu stál tehdejší moskevský starosta Jurij Lužkov.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor: