Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Legendární Štvanice? Začala její demolice, 'sežral' ji červotoč

Česko

  10:48aktualizováno  14:32
PRAHA - V Praze začala demolice zimního stadionu na Štvanici. Stadion byl postaven v roce 1932 jako první umělé kluziště v zemi a od roku 2000 je kulturní památkou. Kvůli špatnému technickému stavu byl ale od ledna uzavřen.

Stadion Štvanice je skončil v dezolátním stavu. foto: ČTK

Na stadionu vyrostlo několik generací hokejistů a krasobruslařů, mimo jiné zde trénovala slavná krasobruslařka Ája Vrzáňová.

"Demoluje se jen dřevěná část, která byla v havarijním stavu," řekla mluvčí magistrátu Tereza  Krásenská. Stadion, který zasáhly v roce 2002 povodně, postupně chátral. Do dřevěných stěn a tribun zatékalo a konstrukci napadla hniloba.

Stadion Štvanice je skončil v dezolátním stavu.

"Stavební úřad pro Prahu 7 vydal v pátek rozhodnutí, kterým nařizuje magistrátu neodkladné odstranění stavby zimního stadionu Štvanice,"dodala.

"Praha se vzdala práva na odvolání z důvodu akutní havarijní situace objektu. Podle posudku hrozí zřícení konstrukce jako celku a stavba bezprostředně ohrožuje zdraví a životy osob," dodala. Na odstranění stadionu má podle ní Praha 20 dnů.

ČTĚTE VÍCE O SITUACI NA ŠTVANICI

Vojtěch Razima ze sdružení Acta non verba (ANV), které stav stadionu už dříve kritizovalo, řekl, že kvůli demolici této kulturní památky s největší pravděpodobností podají trestní oznámení.

"Demoliční výměr se nevyřizuje na počkání a nás velmi mrzí, že paní radní (Alexandra) Udženija ještě před čtrnácti dny říkala, že konečné rozhodnutí se uskuteční, až bude na stole posudek, kolik by stála případná rekonstrukce," řekl Razima.

Podle něj by se o tak závažné věci měla vést veřejná debata. "Dnešní demolice jen potvrzuje naši teorii, že magistrát se chtěl celá léta stadionu zbavit a postavit tam hotel," uvedl Razima.

Historická fotografie stadionu na Štvanici.

Na přelomu roku se v budově zřítila část střechy. Stavební úřad pro Prahu 7 posléze zakázal vstup na stadion. Následný posudek, který si magistrát nechal zpracovat, varoval před hrozbou okamžitého zřícení některých částí objektu.

Podle posudku by případná rekonstrukce stadionu byla velmi drahá, protože by se musely rozebrat konstrukce objektu, vyměnit její poničené části, zpevnit a znovu sestavit.

Celkem byla Štvanice dějištěm čtyř mistrovství světa v hokeji, a to v letech 1933, 1938, 1947 a 1959.

ZIMNÍ STADION ŠTVANICE

Historická fotografie ze stadionu Štvanice.- Zimní stadion Štvanice byl pro veřejnost otevřen 6. listopadu 1932 (stavba začala v létě 1930). Je nejstarším zařízením svého druhu v Česku i někdejším Československu.

- Autorem podoby stadionu byl architekt Josef Fuchs, jeden z tvůrců pražského Veletržního paláce. Ledová plocha byla rozdělena na dvě části; větší sloužila hokeji, menší část bruslení pro veřejnost. Součástí stadionu byla také kavárna, ohřívárna, šatny pro sportovce, posilovna a ubytovna pro dvě mužstva. Zastřešení se stadion dočkal až v roce 1956.

- V roce 2000 byl stadion prohlášen kulturní památkou.

- Ještě před otevřením, 17. ledna 1931, se na rozestavěném stadionu odehrálo první utkání na umělém ledu v tehdejším Československu - zápas LTC Praha a univerzitního týmu z kanadské Manitoby sledovalo kolem sedmi tisíc diváků a rozhlasový přenos komentoval populární reportér Josef Laufer.

Mistrovství světa v hokeji na Štvanici v roce 1938. - Na stadionu vyrostlo několik generací hokejistů a krasobruslařů, mimo jiné zde trénovala slavná krasobruslařka Ája Vrzáňová.

- Celkem byla Štvanice dějištěm čtyř mistrovství světa - 1933, 1938, 1947 a 1959.

- V únoru 1955 byl odtud vysílán první televizní přenos hokejového utkání v Československu. K němu nastoupil tým Prahy proti švédskému klubu IF Leksand. Původně se měly vysílat jen dvě třetiny, ale nadšené telefonické reakce diváků přiměly televizi k odvysílání celého zápasu.

- Stadion prošel naposledy větší opravou v roce 1968, později začal chátrat, jednotlivé části přestávaly sloužit svému účelu a postupně se uzavíraly. V srpnu 2002 stadion zdevastovala povodeň, provoz byl obnoven v listopadu 2002. Náklady na rekonstrukci strojovny a zázemí stadionu byly asi 21 milionů korun.

Zimní stadion Štvanice.- V říjnu 1997 rozhodla rada zastupitelstva hlavního města Prahy (Praha je majitelem stadionu) o pronájmu stadionu společnosti APeX CLUB o.s., která nákladem zhruba 15 milionů korun sportovní zařízení opět zprovoznila. Letos v lednu nechal stavební úřad Prahy 7 stadion uzavřít. Rozhodnutí zdůvodnil špatným stavem budovy, na níž se propadla část střechy. V únoru pak soud rozhodl, že sdružení APeX CLUB musí budovu vyklidit, protože nájemní smlouva je neplatná. Magistrát převzal klíče od zimního stadionu počátkem dubna.

Autoři: ,

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...

Mohlo by vás zajímat