4. října 2017 19:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Legendárního pilota Fajtla připomíná netradiční pomník se siluetou letounu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Silueta letounu se velikostí blíží skutečnému spitfireu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Silueta letounu se velikostí blíží skutečnému spitfireu. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Legendárního československého stíhacího pilota Františka Fajtla připomíná v Praze 6 netradiční pomník. Tvoří jej silueta letadla Spitfire umístěná ve svahu v parku mezi ulicemi Vokovická a K Červenému vrchu. Podobu letadla znázorňuje jiná barva trávy a nerezový pásek, který siluetu odděluje od zbylého trávníku.

Ve středu byl pomník odhalen za přítomnosti rodiny včetně manželky hrdiny druhé světové války Hany Fajtlové.

Generál Fajtl se během války zapojil do zahraničního odboje v Polsku, Francii a Británii. Byl také velitelem leteckého stíhacího pluku, který působil v týlu nepřítele při Slovenském národním povstání. Koncem války se zúčastnil operace k osvobození Ostravska. 

Historik Michal Burian z Vojenského historického ústavu ve středu při odhalení pomníku připomněl, že Fajtl byl sestřelen nad Francií, dokázal se ale dostat zpět do Británie a pokračovat v boji proti nacistickému Německu. Svůj příběh popsal po válce v knize Sestřelen, vzpomínky na válku zachytil i v řadě dalších populárních knih. Burian poznamenal, že Fajtlova literární činnost byla neméně významná než jeho bojové zásluhy.

Hana Fajtlová, vdova po legendárním pilotovi, se zúčastnila odhalení pomníku.
Pomník československého stíhacího pilota Františka Fajtla.

Po roce 1948 byl Fajtl perzekvován a vězněn komunistickým režimem. Rehabilitace se dočkal až po pádu komunistického režimu. V Praze 6 žil Fajtl mnoho let v domě číslo 14 ve Vokovické ulici, tedy nedaleko místa, kde je umístěn nový pomník. Jeho návrh zpracovali Aleš Vyjídák a Zdeněk Ruffer.

Skoro tak velký jako reálný spitfire

Podle Bohumila Beránka z kanceláře architekta radnice Prahy 6 je silueta jen o něco menší než reálná velikost letounu Spitfire, který zpodobňuje. Stín stroje ve svahu zobrazují barevně i strukturálně odlišné povrchy, podotkl Beránek. Část křídla zasahuje na chodník, kde je na nerezové desce uvedeno jméno Františka Fajtla s daty narození a úmrtí a nápis „Svoboda není samozřejmost“.

Odhalení pomníku se zúčastnila i rodina generála Fajtla. Jeho mladší dcera Jitka Režná řekla, že jsou z podoby pomníku nadšeni. „Táta spitfire miloval doslova. Jednak jeho zvuk je úžasný a to, že tady táta dlouhou dobu bydlel, a teď tu máme toho ‚spitfira‘, je prostě úžasné,“ poznamenala. Rodina má pouze obavy, jak se podaří pomník do budoucna udržovat. V parku se podle ní scházejí narkomani a trávník jsou zvyklí užívat pejskaři. „Doufejme, že lidé budou ctít pietu,“ dodala.

ČTK
  • 4Diskuse

Najdete na Lidovky.cz