Sobota 21. září 2024, svátek má Matouš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lékař byl v krytu 10 dní, ven moc nechtěl

Česko

  16:04
ČELADNÁ (FRÝDECKO-MÍSTECKO) - Psycholog Andrew Urbiš vydržel bez problémů deset dní v protiatomovém krytu v bývalém ostravském Dole Jeremenko. Chtěl si na vlastní kůži vyzkoušet terapii tmou. Své dobrovolné podzemní vězení v absolutní tmě opustil dnes dopoledne s tmavou kuklou na hlavě. Moc se mu ale z krytu nechtělo.

Psycholog Andrew Urbiš ukazuje své zápisky psané ve tmě speciálním způsobem. foto: ČTK

"Moc se mi nechtělo ven, poněvadž ta tma je úžasná, bylo mi tam náramně dobře," svěřil se novinářům po odložení kukly, kterou si sundal až po převezení do Beskydského rehabilitačního centra (BRC) v Čeladné. Na očích si ponechal jen tmavé brýle, aby předešel případnému poškození zraku.

Psycholog Andrew Urbiš opustil protiatomový kryt s kuklou na hlavě.

Dvaašedesátiletý terapeut BRC, který se před několika lety proslavil osmiminutovým pobytem v extrémním mrazu, se nechal zavřít do podzemí 16. března. Celých deset dní byl pod dohledem lékařů a infrakamery, která obraz přenášela online na webu rehabilitačního centra.

"Byl jsem tam velmi krátkou dobu. Je obrovská škoda, že jsem tam nemohl zůstal déle. Předpokládám, že bych došel mnohem dále. Mám v plánu alespoň tří- až čtyřtýdenní pobyt," nastínil svůj další plán dobrodruh, který za dobu svého pokusu vypil devět litrů balené vody, 23 lahviček tekuté stravy a snědl asi třetinu z dvoukilogramové zásoby pečiva z hmyzu. Dopřál si také asi 18 jablek.

Ve tmě a tichu stráví Andrew Urbiš deset dní. Má připraveny balené vody, hmyz v tyčinkách a papuče z Valašska.

V temném podzemí většinou ležel a čekal, co přijde, trochu cvičil a tu a tam projevoval mentální činnost. Navštěvovali ho tam i takzvaní opatrovníci. Také si zapisoval své pocity na papíry, které složil do harmoniky, aby získal řádky, a na jedné straně natrhl, aby nepsal obráceně.

Zápisy jsou podle něj čitelné, Urbiš si je hodlá přečíst a zpracovat. "Po mentální činnosti na mě přišly pocity chladu, mně tam jinak bylo po celou dobu horko," svěřil se. Objevovaly se mu prý rovněž úžasně bohaté představy z dětství a dokázal si urovnat vztahy s rodiči.

Ve tmě a tichu stráví Andrew Urbiš deset dní. Má připraveny balené vody, hmyz v tyčinkách a papuče z Valašska.

Velkou krizi oocítil pátý den k večeru. "Prožíval jsem pocity jakéhosi vnitřního chvění a vnitřního pnutí a pak se mi chtělo strašně, ale ukrutně spát. Zavíraly se mi oči, ale spánek nepřicházel. Říkal jsem si: 'ježíšmarjá, Andy, co sis to vymyslel za ptákovinu, to se nedá vydržet'," přiznal své nejslabší chvilky. Krizi pak potlačil pomocí speciálních mentálních technik, intenzivním energetickým cvičením, šlapáním na speciálním rotopedu a chůzí po schodech.

Ze svého pokusu prý terapeut usoudil, že energeticky mentální činnost je daleko náročnější než fyzická. Druhým poznatkem je podle něj stav zvláštního nechtění, do kterého se dostal poslední tři dny."Já jsem ležel a nic. Nedá se to nazvat jinak než velkými písmeny NIC. Nic jsem nechtěl a nic jsem chtěl. To považuji za svůj nejsenzačnější zážitek a budu strašně rád, když se tam budu moci vrátit a do toho stavu se dostanu," dodal.

Ve tmě a tichu stráví Andrew Urbiš deset dní. Má připraveny balené vody, hmyz v tyčinkách a papuče z Valašska.

Poznatky, které Urbiš načerpal, budou podle ředitele BRC Milana Bajgara využity v lázeňském centru, kde se počítá s výstavbou nového areálu pro pacienty, například vyčerpané a přetížené manažery, kteří se chtějí léčit tmou. První z nich by to podle Bajgara mohli vyzkoušet v létě. V Čeladné také podle Urbiše vznikne Společnost pro terapii tmou, aby poznatky byly využity v současné klasické medicíně.