Úterý 10. prosince 2024, svátek má Julie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lékař radí: Ať každý dělá v horku, co vydrží. Jen ať u toho pije

Česko

  11:18
PRAHA - Tropická vedra sužují Českou republiku. Padají teplotní rekordy a rtuť teploměrů šplhá až k 36 stupňům. Většina lidí hledá úkryt před žárem u vody nebo v klimatizované místnosti? Je to ale vůbec v takovém počasí zdravé? Univerzální doporučení neexistují, každý by měl vědět, co vydrží, říká lékař Ladislav Žabka.

Koupání v horkých dnech. foto: Daniel Poláček

Rizikovými skupinami v takovém parném počasí jsou děti a staří lidé. "U malých dětí to ještě není tak hrozné. Ty akorát samy nevědí, kdy mají pít. Horší je to pro seniory. Ti jsou teplem ohrožení daleko víc. Nejsou moc schopní poznat dehydrataci. U nich je velký problém i malá dehydratace," řekl serveru Lidovky.cz Ladislav Žabka, ředitel záchranné služby Královéhradeckého kraje.

PŘEDPOVĚĎ POČASÍ:

Hydratace, hydratace, hydratace
Nejvíc jsou ale ohrožení lidé, kteří trpí nějakým onemocněním.

V neděli bude až 36 stupňů

Teploty v Česku budou v neděli dosahovat k tropickým třiceti stupňům Celsia, v západní části republiky meteorologové někde očekávají dokonce až 36 stupňů. Rekordy by ale už neměly padat v takové míře jako v sobotu. "Dneska jsou laťky pro rekordy posunuty výše, dá to více práce je překonat," řekla pracovnice Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Opatrní by měli být zvlášť ti, kteří mají nemocné srdce, plíce nebo ti, kteří mají cévní onemocnění a alergici. "Tyto skupiny, děti, senioři a nemocní lidé, by se měly vyhýbat přímému slunci. Teplo je ale i v místnostech, měly být ve větraných místnostech. Především by ale měly dodržovat pitný režim," informoval záchranář Žabka.

Záchranná služba Královéhradeckého kraje má v těchto dnech kvůli vedrům více práce. "Záchranka vyjíždí daleko víc k těmto ohroženým lidem. Jezdíme hodně k cévním mozkovým příhodám, infarktům, alergikům a astmatikům," dodává Žabka.

Horko trápí Českou republiku.

Klimatizace není nejvhodnějším prostředkem k tomu, jak se zchladit. "Ne každý je na ni zvyklý. Může způsobit řadu problémů, především cévní a srdeční problémy," řekl záchranář Žabka.

Prudké změny teplot jsou pro lidský organismus nebezpečné

Dochází k prochladnutí a oslabení imunitního systému. Prvotním příznakem bývá škrábání a bolest v krku. Klimatizace navíc snižuje vlhkost vzduchu a vysušuje tak nosní sliznice. Zdravou sliznici dýchacích cest pokrývá vrstvička hlenu, která ji chrání proti vpádu virů. Je-li to jen trochu možné, nastavte klimatizaci tak, aby rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou nebyl víc než pět až sedm stupňů Celsia. V opačném případě noste neustále při sobě další vrstvu oblečení.

Lidé by se měli vyhnout velkým teplotním skokům mezi klimatizovaným prostorem a venkem. "Jít z horka do auta a dát si tam klimatizaci na maximum, to znamená na 17 stupňů, to určitě nepřidá. Klimatizace ano, ale postupná," sdělil Žabka.

Co také může způsobit klimatizace

Klimatizace může způsobit bolesti hlavy. Dlouhodobý pobyt v klimatizované místnosti také může vést k depresivním stavům.
Prudké střídání teplot může způsobit nachlazení. Projevuje se chrapotem, rýmou, škrábáním v krku. Ucpáné čelní dutiny vedou k úporným bolestem hlavy. Nachlazení může v krajním případě přejít do anginy. Suchý vzduch, který proudí z klimatizace, má také na svědomí podráždění očí, které se v krajním případě mohou zanítit.
Klimatizace může zasáhnout také průdušky, rozvinout astma či dojít ke vzniku různých alergií. Při dlouhodobém pobytu v uzavřených místnostech s klimatizací se po čase podle lékařů objevuje vysoký krevní tlak a mohou vzniknout i různé kardiovaskulární choroby. Příliš studený vzduch negativně ovlivňuje svaly a klouby (ztuhlost).

Je rozumné provozovat v tomto počasí sportovní aktivity? "Člověk by se měl chovat podle toho, na co zdravotně má. Doporučení neexistuje. To, jestli chodit k vodě, na kolo, do lesa, je na každém. Ať si každý dělá co chce, ale zároveň za to nese určitá rizika. Pokud se někdo vydá v 80 letech v tomhle horku na špacír, tak to nebude to pravé," řekl Ladislav Žabka.