Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Česko

Lékaři evidují případy, kdy se malé děti otrávily náplněmi z e-cigaret, chybí obezřetnost rodičů

Elektronická cigareta. (Ilustrační foto.) foto: Shutterstock

Praha - Tekuté náplně do elektronických cigaret mohou být nebezpečné pro děti, mohou u nich způsobit otravu. Lékaři z toxikologického střediska Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) loni řešili 45 případů, kdy byly malé děti intoxikovány tekutinou z elektronických cigaret. Ve středu o tom informovali zástupci VFN.
  11:25

E-cigarety JUUL na českém trhu končí. S novinkou to naopak zkouší tabákový lídr Philip Morris

Někteří odborníci považují elektronické cigarety za méně škodlivou alternativu pro kuřáky, kteří nejsou schopni přestat kouřit. Mohou pomoci i při odvykání kouření. Podle lékařů si ale lidé neuvědomují, že obsah náplní do elektronických cigaret je nebezpečný, protože obsahuje vysoké koncentrace nikotinu. Lákavé příchutě a přitažlivé dekorace náplní přitahují pozornost malých dětí a nebezpečné jsou především pro děti kolem jednoho či dvou let, které se snaží ochutnávat vše kolem sebe.

Loni toxikologické středisko VFN řešilo 45 případů, kdy bylo dítě vystaveno tekutině z e-cigaret. „Varovným znakem je, že 70 procent z nich byly děti do dvou let... Přibližně jednou týdne doporučujeme hospitalizaci v nemocnici dítěte s akutní expozicí elektronickým cigaretám. Chybí jakákoli obezřetnost rodičů a informovanost, nakolik mohou být tyto náplně pro děti nebezpečné,“ upozornil Sergej Zacharov, přednosta kliniky pracovního lékařství VFN a 1. LF UK. Lékaři zaznamenali i případ, kdy se mladý muž pokusil vypitím tekutiny z náplní elektronických cigaret sám otrávit.

Nizozemsko zakáže prodej cigaret a jiných tabákových výrobků v supermarketech od roku 2024

Elektronické cigarety a jiné alternativy klasických cigaret jsou v posledních letech oblíbené i u studentů. Podle Michala Miovského, přednosty kliniky adiktologie VFN a 1. lékařské fakulty UK, má 60 procent šestnáctiletých zkušenost s e-cigaretou. „Celkem 70 procent studentů má zkušenost s e-cigaretou nebo ji plánuje v blízké době užít, osm procent už vyzkoušelo e-cigaretu s marihuanou,“ uvedl Miovský.

Odborníkům vadí, že v Česku chybí regulace v této oblasti. „Tím, že u nás není dostatečná regulace, jsou tyto náplně volně prodejné, dostupné i pro mladistvé a představují velké riziko,“ dodal Zacharov. Podle něj jsou náplně v některých zemích dostupné jen na lékařský předpis. Lékaři proto chtějí, aby byly náplně do elektronických cigaret opatřeny alespoň varovnými nápisy či znaky, které by upozorňovaly na možné nebezpečí.

Autor: